Життя Неемії як приклад практичного християнства

       Біблія – джерело життєвої мудрості і безцінний дороговказ для християн. На сторінках цієї дивовижної книги ми маємо нагоду не лише поглянути на життя відомих біблійних персонажів та героїв віри, а й навчитися виконувати Слово Боже, адже Святе Письмо – це не теорія, а практика! Одним з найцікавіших персонажів Священного Писання і водночас одним із тих, кого не часто обговорюють, є Неемія. Сучасні християни можуть почерпнути багато корисних і практичних речей, дивлячись та аналізуючи життя цього побожного чоловіка.

Хто такий Неемія?

Неемія, ім’я якого на івриті означає “розрада Бога”, жив приблизно в 5 столітті до н.е. при правлінні перського царя Артаксеркса I, у якого він був чашником. Згодом Неемія став намісником Юдеї. Це був непростий період для єврейського народу, адже вони пережили вавилонське завоювання і зруйнування Єрусалиму армією могутнього царя Навуходоносора у 586 році до н.е. Згодом Вавилон був завойований персами, проте Єрусалим досі залишався у плачевному стані. Неемія був євреєм і ситуація, в якій опинився його народ, засмучувала його.

Пріоритетність молитви

На початку першого розділу Книги Неемії ми читаємо реакцію Неемії на слова Ханані (один із братів Неемії) та інших юдеїв про єврейський народ, який жив у ганьбі, поруйнований мур та попалені брами Єрусалиму: “І сталося, як почув я ці слова, сів я та й плакав, і був у жалобі кілька днів, і постив, і молився перед лицем Небесного Бога.” (Неемії 1:4). Перше, що ми можемо помітити у цьому вірші, є печаль і переживання за долю рідного народу і те, що Неемія замість того, щоб впадати у відчай, почав постити і молитися. Це є прикладом для нашого багатостраждального українського народу, у якого надзвичайно непроста ситуація через загарбницькі дії сусідньої держави, щоб не впадати у відчай і підносити молитви до нашого Небесного Отця за Україну.

Відповідальність і реальні дії

У другому розділі Книги Неемії (Неемії 2:2,4) ми читаємо, що цар Артаксеркс помічає печаль Неемії за свій народ, коли той подає йому вино, і намагається дізнатися причину. Згодом, коли цар дізнається причину, він питає Неемію, чого той просить. Перш за все, хочу звернути вашу увагу на те, що Бог почув молитви Неемії і дав йому просто неймовірну можливість – попросити чогось в самого царя! Також звернімо увагу на те, що найперше робить Неемія: “ І я помолився до Небесного Бога” (Неемії 2:4). Можемо зробити висновок, що перед прийняттям важливих рішень, Неемія молився. Далі ми читаємо: ”і сказав цареві: Якщо це цареві вгодне, і якщо раб твій уподобаний перед обличчям твоїм, то пошли мене до Юдеї, до міста гробів батьків моїх, і я відбудую його!” (Неемії 2:5). Це місце показує практичність Неемії: він любить свій народ не на словах, не проявляє егоїзму і не боїться брати на себе ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Будучи на місці Неемії, ви б попросили царя чогось особисто для себе чи для вашого народу і країни? Чи наважились ми б взяти відповідальність у такій ситуації? В підсумку цар дозволив Неемії відбудовувати своє місто і зробив його намісником в Юдеї, і цей Божий муж почав свою працю.

Важливо прикладати зусилля!

У нашому християнському житті диявол часто намагається нас спокусити і завадити служити Господу. Така ситуація була у житті Неемії. У четвертому розділі цієї книги читаємо, що вороги намагалися завадити будувати єрусалимський мур (Неемії 4:1,2), проте що робить Неемія і його соратники?  Ми читаємо: “І ми молилися до нашого Бога, і поставили проти них сторожу вдень та вночі, перед ними.” (Неемія 4:9) Хочу, щоб ми звернули увагу на те, що вони не тільки молилися, але й прикладали зусиль для того, щоб захистити мур. Часто християни думають, що Бог за них буде вирішувати всі справи. До прикладу, студент просить у Господа допомоги з екзаменом, а сам до нього не готується.

Скромність

Ще одна деталь у житті Неемії, на яку варто звернути увагу, є його скромність. Цієї риси нам дуже часто не вистачає. У п’ятому розділі написано: “Також від дня, коли цар наказав мені бути їхнім намісником в Юдиному краї від року двадцятого й аж до року тридцять другого царя Артаксеркса, дванадцять літ не їв намісничого хліба ані я, ані брати мої. А намісники попередні, що були передо мною, чинили тяжке над народом, і брали від них хлібом та вином одного дня сорок шеклів срібла; також їхні слуги панували над народом. А я не робив так через страх Божий. (Неемії 5:14-15). Неемія був намісником у Юдиному краї і думаю, що у сучасній Україні він був би топ-чиновником. Важко уявити скромного топ-чиновника, чи не так? Навіть часто серед християн бувають такі моменти, коли людина, здобуваючи якийсь “статус” у церкві, починає поводитися зверхньо по відношенню до братів і сестер.

Слово Боже на першому місці

Останню рису, яку я б хотів виділити, говорячи про Неемію, є принциповість і нетерпимість до порушення Слова Божого. Це ми можемо прочитати у тринадцятому розділі. Я б хотів звернути увагу на один з моментів, коли Неемія докоряв і забороняв продаж у суботу, адже це вважалося порушенням Божої заповіді: “І бувало, як падала вечерова тінь на єрусалимські брами перед суботою, то я наказував, і були замикувані брами. І звелів я, щоб не відчиняли їх, а тільки аж по суботі. А біля брам я поставив слуг своїх, щоб тягар не входив суботнього дня! І ночували крамарі та продавці всього продажного раз і два поза Єрусалимом. І остеріг я їх при свідках та й сказав їм: Чого ви ночуєте навпроти муру? Якщо ви повторите це, я простягну руку на вас! Від того часу вони не приходили в суботу.” (Неемія 13:19-21). Чи ми готові так як Неемія відмовитись від солідних прибутків чи ще якихось приємних речей чи благ, якщо це суперечить Слову Божому? Чи є ми достатньо принциповими, коли мова йде про вибір між виконанням Слова Божого і його порушенням?

Висновок

Отже, нам, християнам, варто прочитати Книгу Неемії і звернути увагу на життя цього біблійного героя, який може нас навчити проявляти християнство на практиці. Приклад Неемії вчить нас найперше завжди молитися і радитися з Господом, коли в нас є проблеми або перед нами постало прийняття якогось важливого рішення. Життя Неемії показує, що Бог відповідає на молитви! Книга Неемії спонукає до практичної любові до нашого краю і взагалі практичного прояву любові у всіх сферах. Неемія не боїться брати на себе відповідальність, якої нам часто не вистачає. Неемія не тільки молиться, але й прикладає зусилля для досягнення якоїсь цілі. Його приклад також вчить нас скромності і нетерпимості до порушення Слова Божого.

Олег Баргель