У Росії можуть заборонити ображати інші конфесії словом «секта»
Найближчим часом Держдума РФ прийме в першому читанні відкладений у вересні, після заклику Путіна «не поспішати», законопроект про внесення до Кримінального кодексу поправок в частині захисту почуттів віруючих.
Автори документа при цьому обіцяють захистити від нападок не тільки віруючих, але й атеїстів, а також мають намір відмовитися від введення в закон поняття «традиційна конфесія», повідомляє «Газета.Ru».
Голова Комітету Держдуми у справах громадських об’єднань і релігійних організацій, депутат від ЛДПР Ярослав Нілов розповів інтернет-виданню про відповідні поправки до статей Кримінального кодексу. Зміни торкнуться статей 148 (перешкоджання здійсненню права на свободу совісті і віросповідань), 149 (перешкоджання проведенню зборів, мітингу, демонстрації, ходи, пікетування або участі в них), 243 (знищення або пошкодження пам’яток історії та культури), а також «антиекстремістської» статті 282 (розпалювання національної, расової або релігійної ворожнечі).
Згідно з новим законом, публічна образа почуттів віруючих буде загрожувати штрафом до 300 тисяч рублів або позбавленням волі на строк до трьох років, а осквернення об’єктів і предметів релігійного шанування – штрафом до 500 тисяч рублів або позбавленням волі на строк до п’яти років. Передбачені також зміни в адміністративні статті про перешкоджання праву на свободу віросповідання (штраф до 30 тисяч рублів) і про публічне паплюження релігійної символіки (штраф до 50 тисяч рублів).
Зміни, які передбачається внести до документа, повинні будуть усунути моменти, що викликали критику з боку Верховного суду і президентської Ради з прав людини.
«Не виключено, що санкції будуть посилені, якщо був умисел з релігійних мотивів. Якщо був релігійний мотив для перешкоджання, можливо, буде сильніше. Не виключено, що для посадових осіб або для групи осіб буде інша санкція. Статті 148 і 149 повинні бути гармонізовані», – сказав глава думського комітету. Перша із зазначених статей захищає право на свободу совісті і віросповідань, в той час як друга захищає свободу зібрань.
У разі якщо представники однієї конфесії будуть принижувати гідність представників іншої конфесії (якщо вони, наприклад, вважають її «сектантським вченням»), це також буде підпадати під закон про образу почуттів віруючих, наводить «Газета.Ru» пояснення Нілова.
Тим часом адвокат Генрі Рєзник, який входив в експертну групу при президентській Раді з прав людини, в розмові з «Газета.Ru» засумнівався в тому, що внесений до Держдуми документ можна як-небудь поправити. «Криміналізація образи релігійних почуттів неможлива, тому що це не вписується в азбучні положення права взагалі. Незрозуміло абсолютно, якого роду дії будуть криміналізовані, що це таке, в чому повинні бути вираженні дії, що ображають релігійні почуття», – сказав він, нагадавши, що досі жодне діяння не потрапило під дію адміністративної статті про образу почуттів віруючих.