Уругвайські лікарі відмовляються вбивати ненароджених немовлят

Уругвай позиціонує себе як католицьке держава. А в минулому році більшістю голосів Конгресу країни був прийнятий закон про легальність абортів на ранніх термінах вагітності. Це вказує на те, що ліберальні тенденції щодо цивільних свобод потихеньку витісняють християнські.

Приблизно третина всіх кваліфікованих лікарів-гінекологів відмовляються проводити процедури з етичних чи релігійних причин. Близько ста з них представили уряду клопотання, оспорююче новий закон. «Ми витрачаємо роки на навчання медицині, щоб лікувати людей, допомагати їм, рятувати життя, і ми чудово розуміємо, що аборт – це вбивство», – говорить доктор Марія Луян К’єза.

За новим законом, лікар або клініка мають право на відмову в перериванні вагітності за бажанням жінки, але тепер уже з обов’язковою письмовою заявою. Медики вважають, що таким чином влада намагається надавити на них.

Міністр охорони здоров’я Бріоззо обіцяє, що жінки будуть одержувати право на аборт, незважаючи на відмови лікарів. Він має намір приймати нових співробітників на місця тих, хто відмовляється йти на цей крок. «Ми повинні переконати медичних працівників глибше вникнути в проблему», – говорить він, – «Адже важливіше рахуватися з інтересами пацієнтів, ніж зі своїми власними переконаннями». Представник комітету по правам жінок в Латинській Америці Ганна Ліма підтримує таку точку зору: «Відмова на проведення аборту на переконання лікаря вступає в конфлікт з інтересами пацієнта, це не відповідає закону».

Протягом одного місяця після вступу закону в силу зареєстровано вже 200 абортів. При цьому 15 відсотків, звернувшихся за процедурою, жінок все ж вирішили зберегти вагітність після бесіди з лікарем.

Варто відзначити, що в Латинській Америці лише в небагатьох країнах дозволяється переривати вагітність за бажанням жінки. Такими країнами є комуністична Куба, колишня британська колонія Гайана, так само Мексика. Нинішній президент Уругваю Хосе Муджіка пояснює свою згоду на легалізацію абортів тим, що найчастіше, не маючи можливість перервати вагітність законно, жінки користуються послугами підпільних абортаріїв, які завдають серйозної шкоди здоров’ю, призводять до ускладнень і навіть смерті. Подібний законопроект уже був на розгляді уругвайської влади в 2008 році, але, займаючий у той час пост глави країни, Табаре Васкес наклав на нього вето.