Росспоживнагляд назвав Google і YouTube головними пропагандистами суїциду

У Росспоживнагляді розповіли, як непросто їм боротися з тими, хто пропагує в Інтернеті суїцид. У відомстві повідомляють, що за підсумками 2012 року лідерами серед пошукових систем і розміщення відеофайлів з розповсюдження забороненої інформації, що пропагує суїцид, стали Google і YouTube.

У той час як одні шукають і знаходять на цих ресурсах добру, корисну, надихаючу інформацію і забавні відео, інші, користуючись психічно нестабільним станам деяких інтернет-користувачів, обплутують Всесвітню мережу чорною павутиною. Виявляти тих, хто це робить, допомагають сумлінні юзери.

У Росспоживнагляді повідомили, що тільки за минулий рік на гарячу лінію відомства надійшло 1804 звернення з позначкою “суїцид”. З них 1186 сторінок із забороненою інформацією були видалені після винесених Росспоживнаглядом рішень.

“Найбільш небайдужі до проблем суїциду спільноти беруть активну участь у роботі щодо протидії поширення інформації про самогубства. У тому числі вони ведуть інтернет-ресурси, спрямовані на профілактику цього явища відповідно до рекомендацій Всесвітньої організації охорони здоров’я”, – повідомляють у відомстві. Однак там підкреслюють, що ситуація в цій сфері залишається як і раніше гострою, а в деяких випадках вона навіть загострилася.

Наприклад, створюються інтернет-ресурси з інформацією дезорієнтуючого характеру, готуються завідомо провокаційні ролики, тексти, картинки, спонсоруються різні “псевдоаналітичні” огляди, подаються позови до суду. При цьому продовжують прийматися заходи з вирішення питання поза рамками судового процесу, використовуються неправові способи аргументації своєї позиції.

У Росспоживнагляді особливо стурбовані тим, що робота держави щодо захисту громадян від шкідливої ​​інформації підноситься як “серйозне втручання держави в свободу поширення інформації в Росії”. В якості прикладів наводяться спеціально створені, завідомо провокаційні тексти.

“Найчастіше заборонена інформація розміщена в різних соціальних і найбільш відомих пошукових системах і відео-хостингах, безумовними лідерами серед яких є Google – 53 рішення (з них 2 рішення про відсутність забороненої інформації) і YouTube – 61 (4 рішення про відсутність забороненої інформації) “, – повідомили у відомстві.

“При цьому, незважаючи на невтішну статистику і шкоду, що заподіюється такого роду контентом, саме Google і YouTube, що  належить компанії Google, замість того, щоб зайнятися вирішенням проблеми по вільному розміщенню та розповсюдженню шкідливої ​​інформації, займають активну позицію щодо протидії державі”, – вважають в Росспоживнагляді.

Показовий приклад, коли компанія YouTube після отримання повідомлення про необхідність видалення відеоуроку “Як різати вени” протягом майже трьох місяців не виконала обов’язки, встановлені законодавством Російської Федерації. “Ролик був видалений підприємством YouTube тільки з метою оскарження рішення Росспоживнагляду до суду”, – зазначають у відомстві.

Там зазначають, що ситуація в Росії з самогубств продовжує залишатися гнітючою. На сьогоднішній день наша країна посідає перше місце в Європі за кількістю самогубств серед дітей та підлітків і шосте місце в світі за кількістю суїцидів серед всіх вікових категорій. При цьому в останні роки кількість спроб самогубств не тільки не знижується, а навпаки, зростає. З 1990-го по 2010 рік. в Росії було зареєстровано близько 800 тисяч самогубств.

Найбільш високі показники закінчених суїцидів серед неповнолітніх до 17 років у 2011 році були зареєстровані в Башкирії, Якутії, Челябінській, Тюменській областях і Пермському краї. Сфера профілактики самогубств і надання допомоги постраждалим від них дітей залишається в зародковому стані. За інформацією уповноваженого з прав дитини при президентові Павла Астахова, на всю країну є лише 23 дитячих суїцидолога, що працюють в 9 регіонах Росії.

1 листопада 2012 набув чинності закон про захист дітей від інформації, що завдає шкоди їх здоров’ю та розвитку (в частині обмеження доступу до протиправної інформації в Інтернеті). Він передбачає можливість блокування сайтів за IP-адресами. До реєстру можуть бути включені сайти, якщо вони містять інформацію, заборонену судом. Також реєстр може поповнюватися і за рішенням уповноважених органів.

У січні глава Росспоживнагляду Геннадій Онищенко заявив, що його відомство зажадало закрити майже 600 сайтів з інформацією про дитячі суїциди.