Хелловін або День всіх святих. Що ж вибрати?…

Хелловін (Хелоуїн, ХеллоуїнГеловін; англ. Halloween, Hallowe’en, All Hallows’ Eve или All Saints’ Eve) або Відьомська ніч — сучасне свято, яке походить від традицій давніх кельтів Ірландії та Шотландії. Історія цього свята розпочалася на території сучасних Великобританії та Північної Ірландії. Святкується в ніч з 31 жовтня на 1 листопада . Після прийняття християнства його святкували як «надвечір’я Дня всіх святих».

Найгучніше проходить у США, Канаді, Ірландії та Великобританії. Не будучи там державним святом, за популярністю Хелловін поступається лише Різдву. В Україні набуває поширення після здобуття незалежності, а у світі разом із пожвавленням процесів глобалізації наприкінці XX ст. На думку багатьох дослідників, Хелловін є християнізованим святом, що походить від кельтських святкувань жнив та днів мертвих, тобто має поганські корені, зокрема від шотландського Савину.

Згідно Оксфордського словника англійської мови слово “Хелловін” (“Halloween”) вперше згадується у 1745 році, як шотландське скорочення англійської фрази All-Hallows-Even (Вечір всіх святих, even — скорочено від evening (вечір); по-шотландськи читається як «хэллувін»).

Звідки походить Хелловін…

А починалося все із кельтів. Насамперед, з’явилася дата – перше листопада. Цього дня вони відзначали Самайн, тобто прихід Нового року – літо змінювалося на зиму, день – на ніч, життя – на смерть.

Вважалося, що 31 жовтня відкривалася межа між світом живих і мертвих (мертві повертаються на землю, аби відвідати своїх нащадків). Окрім того, з мерцями на землю приходили інші темні сили: демони, домовики, відьми. Аби не стати жертвою тіней мертвих та ошукати злих духів жерці-друїди чаклували й приносили жертви, а звичайні люди виряджалися у звірині шкури, гасили вогнища у своїх домівках і усім своїм виглядом намагалися відлякати привидів.

Це свято у них називалося Самайном (з ірланд. – листопад). Також Самайн (англ. Samhain – “покрова”, що святкувався, коли земля вкривалась першим снігом) – древнє кельтське свято, яке розглядають, як тваринницьке і сільськогосподарське, а також свято мертвих, чиї духи живились в цей час. В цей період починався забій худоби, що символізувало закінчення літа – збирання урожаю, яке було пізнім у північних кельтських реґіонах.

Пізніше кельтські землі завоювали римляни. Разом із пануючим ладом, вони принесли на підкорені території свої вірування. Тоді ж до Самайна додалося два римських свята – Фералія (подібне до поминання померлих) і свято на честь богині фруктів та дерев Помони (Яблучниці).

Свято, подібне Хеловіну, існувало і на Русі у стародавніх слов’ян. Воно називалося Навій День (від старослов’янського “навь” – мертвець, небіжчик, покійний, померлий) або Проводи і святкувалося навесні.

По всій Європі вважалося, що в ніч з 31 жовтня на 1 листопада душі померлих відвідують свої попередні домівки, щоб погрітися біля вогню. Вони бродять навколо, збираючи їжу та воду в інших членів сім’ї. В цю ніч всі бар’єри між нашим та “іншим” світом не існували.

Бурхливе поширення цього свята серед людей почалося разом з хвилями ірландської та шотландської іміграції до Америки протягом 19 століття. Зрештою Хелловін прижився на новому місці та популяризується звідти в усьому світі. Спершу святкування обмежувалися лише імігрантськими спілками, та всередині століття було підхоплено загальною течією і до середини 20 століття святкувалося переважною більшістю американців від узбережжя до узбережжя, незалежно від суспільного, грошового становища та походження.

Символи свята

Більшість символів Хелловіна мають довгу історію.

1) Наприклад, традиція виготовлення гарбузів-світильників (“світильники Джека”) починається від кельтського звичаю створювати ліхтарі, що мали допомагати душам знайти дорогу в чистилище. У Шотландії символом свята була ріпа, але в Північній Америці її швидко замінили дешевшим та більш доступним гарбузом. Вперше створення гарбузів-світильників в Америці зафіксоване 1837 року; але цей ритуал, що виконувався в пору збирання врожаю, не мав жодного стосунку до Хелловіна аж до другої половини XIX століття.

2) Перевдягання в карнавальні костюми вперше як повноцінний звичай був зафіксований на початку XX століття і бере початок від американських традицій костюмованих вечірок. Вперше носіння маскарадних костюмів на Хелловін зареєстровано в 1895 році в Шотландії, коли діти в масках ходили по домівках і отримували солодощі, фрукти та гроші. Спочатку костюми були образами жахливих лиць людей. Але, вже на початку 2000-х років костюми набували більш яскравого і красивішого вигляду, а саме свято перетворювалося в шоу.

Християнське підґрунтя свята?!

День Усіх Святих – християнське свято, день пам’яті всіх шанованих Церквою святих. Термін «Усі святі» охоплює як канонізованих святих, так і тих, хто залишився невідомим за життя.

«Гелловін» в народі мало назву Allhallowmas (the mass of all Hallows – Всіх святих), а ніч напередодні отримала назву All Hallows Eve (Надвечір’я всіх святих). З часом ніч напередодні Всіх Святих почали називати Гелловіном.

У 800-му році Католицька Церква перенесла офіційний «День усіх святих» (“All Hallow’s Day”) з 13 травня на 1 листопада. Проте язичницьке свято так і не вдалося християнізувати. 2 листопада церква оголосила «Днем померлих», подібно до свята Фералія.

З часом язичницькі традиції та обряди не втрачали своєї сили, а навпаки, католицький День святих, а точніше ніч напередодні доповнювали елементами нібито невинної демоніади. Люди не могли й не хотіли відмовлятися від традицій, яких здавна дотримувалися їхні предки.

Сучасне католицьке святкування Дня всіх святих (та й Дня померлих) передбачає відвідування Служби Божої у храмі та могили померлих на цвинтарі. Згідно вірувань впродовж тижня тривають так звані «задушні дні», у які можна отримати повний відпуст для померлих, тим самим зменшивши «термін» відбуття душі в Чистилищі. Ці дні переважно сповнені турботи та поваги до померлих душ.

Правда про Хелловін

1. В «Енциклопедії американського фольклору» сказано: «В основі Хелловіну лежить контакт із духовними силами, більшість з яких лякають або погрожують».

2. Хоча Хелловін вважається насамперед американським святом, щороку його відзначає дедалі більше людей у різних країнах. Проте багато хто з них не знає про язичницьке походження атрибутів і звичаїв Хелловіну, які переважно пов’язані з надприродними істотами й окультними силами.

3. Тисячі послідовників релігійної течії Вікка, котрі дотримуються стародавніх кельтських ритуалів, досі називають Хелловін його давнім ім’ям — Самайн. Вони також вважають ніч цього свята найбільш священною в році. У газеті «USAToday» наводилися слова одного чаклуна: «Християни, не усвідомлюючи цього, разом з нами відзначають наше свято… Нам це подобається».

4.  Хелловін і подібні до нього свята суперечать тому, чого вчить Біблія. У ній сказано: «Нехай не знайдеться між тобою такий, хто… ворожить ворожбу, хто ворожить по хмарах, і хто ворожить по птахах, і хто чарівник, і хто чорнокнижник, і хто викликає духа померлого та духа віщого, і хто питає померлих» (Повторення Закону 18:10-11; Левит 9:31; Галатів 5:19-21).

Трагічні і страшні історії, що трапилися на Хелловін!

“Хелловінским убивцею” називають Джеральда Тернера, який замучив 9-річну Лісу Енн Френч в Медісоні в 1973 році. Дівчинка зникла тоді, коли ходила по домівках в час свята. Вона була знайдена зґвалтованою та вбитою..

15-річна Марта Мокслі також зникла на Хелловін у 1975-му році. Вона пішла з друзями, а наступного дня була знайдена забитою до смерті ключкою для гольфу, що належала сусідам.

Страшні маски як на свято одягнули троє грабіжників латиноамериканців, які ввірвалися в один з американських будинків і вбили хазяїна. 17-річний Марселіно Піна, головний банди, був засуджений за хелловінський злочин до 45 років тюрми.

В 1990 році двоє підлітків з різних штатів, 17-річний Браян Джевелл і 15-річний Вільям Одом, вдаючи з себе повішених, по-справжньому задихнулися в петлі.

У шведському місті Гетенбурге на дискотеці в честь Хелловіна трапилася пожежа. В лікарню потрапило 190 підлітків. Померло, задихнувшися від диму і в тисняві, близько 60 підлітків. Пізніше пожежу назвали “гайбільш страшною в історії країни”.

У 1970 році в Детройті помер 7-річний хлопчик. З’ївши карамельку, яку подарував хтось із сусідів, він отримав передозування кокаїном.

 

Висновок. Знати походження свят надзвичайно важливо. Адже, уже згідно цього та Біблії можна вибирати, чи варто нам святкувати те чи інше свято.

 Тарас Кобрин