Міф чи історична дійсність?
Ісус Христос не міф, а дійсність!
В наші дні для людини, яка хоч трохи ознайомлена з історією, питання чи існував Христос бринить дивно, але все ж це питання виринає на поверхню знову і знову. Причина цього криється в тому, що все це в країнах офіційного атеїзму в історії пропагується так звана міфологічна теорія постання християнства.
І так як ця фальшива теорія розповсюджується в історії та літературі в країнах атеїзму, то деякі люди, які не мають змоги провірити історичні факти, думають, що євангельська історія є вигадкою, а єдина правильна це міфологічна теорія.
Появлення цієї помилкової, непереконливої теорії в науці не є чимось незвичайним. Були різні теорії, гіпотези, які змінювали одна другу і багато з них пішли в забуття. Багато було проведено дебатів довкола різних біологічних та астрономічних проблем, які тепер виглядають безглуздими.
Та взагалі, яке може мати відношення до переконання та віри якась теорія про небесні тіла чи планети? Одні пояснюють, що так постав світ, інші тлумачать інакше. А взагалі, ні один з усіх учених як минулих віків, так і сучасних не може довести, як саме постав світ. Для віруючого це питання не є актуальним, бо він вірить тому, що написано в Божому Слові. І на цю тему не варто сперечатися.
Але коли справа торкається походження християнства, то це зовсім інше питання. Тут наукова теорія, яка зачіпає основу християнської віри, не е байдужою для християнина.
Євангельська релігія основана не на природному відкритті чи загальній містичній інтуїції. Вона не походить від проголошення пророком пророцтва, в якому не важливо, чи той пророк існував важлива його наука. Але з християнством не є так. Християнство немислиме без Христа, як і Христос немислимий без християнства. Для правдивого християнина не тільки важлива Христова наука, але і сама Особа Ісуса Христа.
Коли знайшлися такі “вчені”, що хочуть від імені науки довести, що Ісус не жив в Юдеї 2000 років тому, то це є замах на Церкву Христову. Тому і є важливим для християнської апологетики показати безпідставність міфологізму, цієї псевдонауки та її фальшу.
Ми ставимо нашим завданням хоч коротенько насвітлити всю безпідставність аргументів, висунутих проти історичності Ісуса Христа. Вважаємо це важливим ще й тому, що кожна особа, незалежно її світогляду, має намагатися вияснити і укріплювати істину.
Міфологи це ті псевдовчені, які намагаються довести, що Ісус Христос не є історичною постаттю, а є міфом. їх заперечення походять не від результатів об’єктивних дослідів, а є намаганням використати наукову форму для підтвердження своєї тенденційної та фантастичної гіпотези. І саме ця гіпотеза стала складовою частиною ідеології антихристиянського руху 18го, 19го і нашого 20го віків.
Історики не є винні у виникненні цієї т. зв. міфологічної школи, В боротьбі проти християнства його противники старалися проголошувати Христа простим і навіть звичайним чоловіком та осміювали євангельську історію.
Але поступово вони зауважили, що навіть простий, зведений до ступеня Учителя моральності, Христос продовжує притягати до Себе серця та уми людей. Тоді вороги Христові вдалися до іншої метода. Вони оголосили, що Ісуса ніколи не було.
Прабатьком міфологізму можна назвати астронома та адвоката Шарля Дюпюї, який жив в кінці 18го та на початку 19го віку. Він себе не вважав атеїстом, але був запеклим ворогом християнства та гонителем Церкви. В своїй книзі “Походження всіх культів”, яка появилася в 1794 році він твердив, що Христос не є історичною Особою, а сонячним божеством. В цей самий історичний період появився нарис “Руїни” лікаря Франсуа Вольнєя, в якому висловлювався подібний погляд. З часом боротьба проти християнства притихла і ці дві книжки на довший час пішли в забуття.
Другий раз відродилася “міфологічна школа” на зломі 19го і 20го віку. І знову ж її представниками були не історики: Джон Робертсон економіст, Вільям Сміт математик, Поль Кушу домашній лікар, Андрій Нємоєвський журналіст, Едуард Дюжарден відомій як поет символіст та редактор одного з паризьких журналів, довкола якого згуртувалися представники модерністської літератури. І на кінець, правдивим стовпом міфологів є Артур Древе що теж не був істориком, а був професором філософії. В своїх книгах він поширював песимістичну та антихристиянську систему фон Гартмана. Одночасно він захоплювався філософією войовничого анти християнства Ніцше, який називав християнство “ганебною плямою людства”. В останні роки життя Древс відкрито перейшов на ідеологію фашизму.
Древс ширше від інших виклав “міфологічну теорію”, а його послідовники тільки в основному переспівували його аргументи.
Цей же Древс виступав з лекціями в 1910р., в яких проповідував майбутню релігію на уявній основі. Отож ми бачимо, що чисто наукові міркування в утворенні міфологізму мали дуже мале значення. Це особливо підтверджується тим фактом, що ні один знаний історик світової слави, незалежно до якої школи він не належав би, та незалежно свого світогляду, не поділяв міфологічної теорії. Її відкидали історики Едуард Майєр, Юліус Белль Гаузен, Арнольд Тойнби і всі інші стовпи історичної науки 19го та 20го віку. Навіть Джеме Фрезєр найбільший знавець стародавніх міфів твердив, що Христос з Назарету є історичного Особою.
Лекції Древса були критиковані істориками, і філософові довелося зазнати цілковитої поразки із своєю теорією про міф Христа. Єдиним її “заповідником” залишилися праці радянських істориків та антирелігійних пропагандистів. Книги, брошури та лекції про походження християнства дивують нас своєю одноманітністю аргументів. Ввесь час вони переписують та перелицьовують того самого Древса.
Єдиним винятком є хіба версія теорії Віппера. Віппер стверджував, що християнство не є релігією бідняків, як твердили більшість, але що Євангелія, на його погляд, є результатом обману, яка вийшла із середовища таємничої общини єврейський та грецьких фінансистів, які дали початок Церкви. Виникнення цієї общини Віппер відніс до кінця 2го століття нашої ери. Не дивлячись на те, що археологічні відкриття та мовні аналізи довели, що рання християнська література написана мовою нижчих шарів населення. Але в обличчі цих фактів Віппер все ж таки не змінив своїх поглядів. Щодо аргументів, які Віппер висунув проти історичності Христа, то вони нічим не відрізняються від інших міфологів, та не являють собою нічого нового.
Ось сім аргументів, на основі яких міфологи вважають, що Христос не є історичною Особою:
- Що Христос не згадується в співчасних Йому нехристиянських письменників.
- Образ Христа створювався поступово, шляхом олюднення стародавнього єврейського бога Ісуса.
- Археологія не знає портрета зображення Ісуса Христа.
- Євангелії недостовірні. В них є заперечення, помилки і оповідання про чуда.
- Існує неясність відносно місця і часу народження Христа.
- Міф про Христа є варіантом стародавніх східних легенд про страждаючих богів.
- Що Євангелії не є правдивими, що вони написані не тими особами, про яких говорить традиція, а пізніше, і тому не можуть бути історичними джерелами.
Це є властиво ввесь арсенал міфологічної теорії, з яким вона виступає проти реальності основоположника християнства Ісуса Христа.
Любі друзі, в наступних лекціях ми постараємось дати відповіді на цих 7 аргументів і доведемо їх неправдивість.
Ісус Христос є історичною Особою, а для християнина, який прийняв Його в своє серце, Він є Спасителем, найкращим і найдорожчим Приятелем. Ісус Христос є не тільки історичною Особою, Який жив колись, але Він є Вічно Живим Богом. Цього Христа ми проповідуємо, в Нього віруємо і пропонуємо всім тим, хто ще не знає Його як свого Спасителя, прийняти Його в своє серце і Він дасть дар вічного життя, а серце наповнить Його святим спокоєм. Нехай Дух Святий відкриє вам очі на цю вічну правду.
Чи писали про Христа письменники та історики, які жили на землі в той самий час, що й Ісус Христос?
В попередній лекції ми говорили про так звану міфологічну школу, яка твердить, що Христос був легендою, міфом. Як перший із 7ох доказів цього вони висувають твердження, що, мовляв, сучасники Христа нічого не писали про Нього.. “Чому, запитують вони, мовчать про Христа і християн сучасники первісного християнства як: Сенека, Пліній Старший, Ювенал, Марціал, Філон Александрійський , і Юстин із Тиверіади, Діон Хрізостом? Чим пояснити цю загадкову змову мовчання?”
Перед тим, як дамо хоч коротку відповідь на це питання, слід зробити застереження, що стародавня література з 1го і 2го століть дійшла до нас в пізніх середньовічних перекладах. Багато її Творів знищено під час варварських наїздів, війн і революцій. Тоді ще не було друкування книг, і тому дуже багато книг пропало цілковито. Це стосується як християнської, так і нехристиянської літератури. Також дуже багато християнських манускриптів було спалено під час переслідування Церкви імператорами. Для кращого уявлення наведемо приклад. Із 142 історичних книг Тіта Лівія збереглося тільки 35. Із 40 книжок, історичних праць Діодора Сіцілійського, збереглося тільки 10. А скільки книг збереглося лише частково? Таким чином є безпідставно категорично стверджувати, що в літературі немає написано про когось.
Подруге, дивно вимагати від римських або грецьких письменників сучасників Христа, обов’язкового повідомлення про таке незначне в їх очах, як проповідь Юдейського Учителя в далекій східній провінції. В той час як на Сході так і на Заході було багато різних проповідників. А Слово Боже власне й учить, що велич Христа полягає в тому, що “Царство Боже не приходить помітно…”
Римські письменники могли згадати про Христа тільки з появою християнства, як масового руху. А з історії відомо, що в Римі християнство стало широко знане тільки 30 років після розп’яття Ісуса, в зв’язку з пожежою в місті і гонінням християн літом 64го.
Чи міг знати філософ Сенека про християн до цього часу? Тим більше, що, після підпалення Риму, його оскаржено в антидержавній змові і Нерон наказав і розтяти йому вени. Крім того, не всі твори цього філософа збереглися.
Марціал і Діон Хрізостом істориками не були. А від таких істориків, як Тіт Лівій та Миколай Дамаський також не слід сподіватися відомостей, бо вони померли ще перед тим, як Христос виступив на прилюдне служіння.
А чи всі інші мовчать? Зовсім ні. Великий історик Корнелій Тацит (55-120р.), розповідаючи про пожежу в Римі при Неронов і, говорить про нову релігію, як згубне марновірство. За його, словами: “Христос був страчений під час правління Тиверія прокуратором Пилатом, але придушене на деякий час марновірство розповсюдилось не тільки в Юдеї, де воно взяло свій початок, але і в Римі, до якого сходяться з усіх сторін та широко горнуться до мерзенної і безсоромної справи”.
Історики не можуть пройти повз такого історичного свідчення про християнство. Коли деякі пробують доводити, що то християнські переписувачі вставили таку цитату про християн під час перепису книги, то зовсім ясно, що немає в тім ніякої логіки. Цей історик Тацит тут дуже різко, з ненавистю пише про християн. В якого християнина переписувача піднялася б рука писати таке блюзнірство? Тому то радянські історики, хоч із неохотою, признають цю цитату як правдивий вислів Тацита.
Другий римський історик Светоній (70-140 рр.), пишучи про корисні заходи неронового уряду, згадує про переслідування “нового шкідливого виду релігійної секти”. В іншому місці він говорить про замішання серед римських юдеїв із за Християнства. З Дій Святих Апостолів знаємо, що в цей час якраз відбувалися завзяті дискусії в синагогах поміж юдеями наверненими до християнства та прибічниками Закону.
Коли не збереглося ніяких праць Плінія Старшого, то збереглась переписка його небожа Плінія Молодшого (61-113рр.), в якій він оповідає про своє знайомство з християнами. З 111р. до 113р. він був губернатором малоазіатської провінції Віфанії. Виконуючи службу, він переслідував християн. У своїх повідомпеннях імператору він описував життя християн, їх зібрання та молитви для Христа. Він пише, що на допитах. деякі християни говорили, що вони належать до общини вже 20 років (тобто це сягає до 90 року).
Міфологи твердять, що “ні Цельс ні Лукіан нічого не згадують про проповідника Ісуса Христа” . Лукіан, який любив насміхатись над релігіями, в 150р. про християн писав наступне: “Перший їх Законодавець вселив в них переконання, що вони будуть один одному братами, після того, як відмовляться від еллінських боргів, та кланятимуться своєму розп’ятому Мудрецю і житимуть по Його законах”.
Інший ворог християн Цельс в своїй книзі “Правдиве слово” про Христа говорить: як про історичну особу, називаючи Його “Страченим Вождем…” нарікаючи, що Юдеї повстали проти своєї держави та послідували за Ісусом.
Таким чином, перераховуючи майже всіх найбільших римських істориків тієї епохи, ми переконуємося, що всі вони сумлінно передали про Христа і християн всі ті відомості, які були для них знані.
Філософ Філон Александрійський народився і жив в Єгипті. Помер він 49р. До часу його смерті в Єгипті ще не було християн, тому цілком природно, що він нічого не пише про Христа, а крім того далеко не всі твори його збереглися.
Йосип Флавій – це один з найбільш надійних свідків історії. Карл Маркс писав, що “дійсна історія може бути написана тільки на підставі таких документів, як твори Флавія, та інших йому рівних”, і Крім того, Флавій жив якраз під час подій описаних в Євангелії. Флавій також не був послідовником Ісуса Христа, а тому немає жодних підстав чекати від нього якихось перебільшень, вигідних християнам.
Ось, що писав Флавій: “В цей час (тобто в роки правління Пилата) виступив Ісус, це чоловік глибокої мудрості, коли це буде правильно назвати його тільки чоловіком. Він творив діла та був Учителем людей , щ які з радістю приймали істину, приваблю вав до себе багатьох, в тому числі і Геленів. Його називали Христос. Пилат розіп’яв Його по доносу наших старшин. Алеї ті, які Його любили, не відступили від Нього, бо на третій день Він знову з’явився їм живий, як про це було і пророковано Богом натхненими пророками, які також звістили про Його багато чудових речей. Та й до теперішнього дня є люди, які називаються Його ім’ям християни”.
В своїй книзі “Археологія” Флавій два рази згадує про Христа.
Як історичний документ збереглося письмо сирійського мудреця Мари бен Серапіона, яке він писав своєму синові коло 75 р.н.е. В цьому письмі, а в правдивості його немає жодного сумніву, Мара викладає свої погляди на життя та мінливість долі. Між іншим він пише: “Що ж нам казати, коли мудреці зазнають насильства від тиранів, а вони сами освічені, терплять ганебне відношення і не можуть себе захищати. Бо яку користь отримали Атени від того, що стратили Сократа, бо відплата за це був голод і чума, або самойци від того, що спалили Піфагора – в одну мить ціла їх країна була занесена піском, або юдеї від страти свого мудрого Царя бо з цього часу від них було забране царство. Бо Бог справедливо заплатив за цих 3-х мудреців, атеняни померли від води, самойци були затоплені морем, юдеї розбиті і вигнані з своєї країни в розсіяння…”
Мара, тут пишучи про юдейського Царя, має на увазі Ісуса Христа, бо ніхто із Іродової династії не був страченим своїми. Крім того, в Талмуді ніде не заперечується історичності Ісуса Христа. Талмуд це величезний збірник єврейського права та переказів, зібраний на протязі багатьох віків, але початок бере від другої половини першого віку. В Талмуді не згадується Ісус по імені, але за звичаєм називають Його “Той чоловік”, “Назарянин” та що Він був научений Єгипетської магії і був страчений перед Пасхою .
На закінчення пригадаємо дуже імовірні документи, в яких ніякий історик не може сумніватися, а це послання апостола Павла. Павла міфолог Древс називає основоположником християнства. Офіційний підручник історії так характеризує апостола Павла: “В числі апостолів на перше місце висунувся Павло, юдей із Тарсу, Малої Азії, який змінив своє єврейське ім’я Савл на римське. Це був вчений юдей, який пройшов сувору канонічну школу, але знайомий з грецькою філософією. Він провадив проповідь християнства (до нас збереглося 8 його послань)…”
Нам не відомий точно рік смерти Павла. Думають, що він помер 64 чи 67р. Але факт ясний, що Павло помер до часу падіння Єрусалиму (70р.), бо ні в одному посланні Павло не згадує про зруйнування храму. Коли б храм був би вже зруйнований, то хіба Павло не вказав би своїм противникам на здійснене пророцтво Христа про храм? Доведено, що послання були написані Павлом з 57 до 63 р.н.е., то значить, вони є історичними документами, які свідчать про Христа, бо Павло згадує про людей, які особисто були знайомими з Христом.
Хоч апостол Павло не бачив Христа на землі, то ясно, що говорячи про Христа, Павло мав на увазі не легендарний якийсь образ, а Особу Ісуса, народженого від земної матері Марії, Який жив, терпів і умер. Апостол знає і багатьох свідків, які бачили Христа після воскресіння.
Так що, хоч би навіть не було б Євангелії, то ми все таки довідались би про Ісуса Христа, як історичну Особу від Тацита, Йосипа Флавія, апостола Павла й інших історичних джерел.
На закінчення варто послатись на всесвітню історію, яка свідчить, що ні один ідеологічний рух, чи то Іслам чи Реформація не виник без керівників. Тож на якій підставі можна робити виняток для християнства і вважати його, як необґрунтоване самозародження?
Один історик сказав, що коли Христос є створений християнством, то в такому випадку хто створив саме християнство?
Любі друзі! Нехай Дух Святий освітить ваше мислення і спрямує ваше серце не тільки до автора християнства, але й автора вашого життя і спасіння Ісуса Христа.
“Бог Ісус”
Розглянемо сьогодні твердження міфологів (тобто тих, які вважають, що Ісус Христос не є історичною Особою, але міфом, легендою), як виник образ Христа?
Міфологи вважають, що Ісус ніколи не існував. А на питання, як і де виник образ Ісуса Христа, вони відповідають, що Ісус Христос є культом староєврейського божества Ісуса Навина. Вони кажуть, що в Ханаані ще до появлення там євреїв існував культ бога по гебрейські Іешуа, а по нашому Ісуса. Мабуть від нього, твердять міфологи, і походить ім’я вигаданого основоположника християнства.
Про бога Ісуса багато здогадів і міркувань знаходимо в творах міфологів як Древса, Нємоєвського, Робертсона, Віппера та інших. Але ці безбожники не дають історичних доказів, а лише свої здогади та міркування. Історичні ж пам’ятники, як археологічні, палеографічні нічого не говорять про культ бога Ісуса в дохристиянських часах.
Які підстави для свого твердження приводять міфологи? Насамперед, вони вважають, що пошанування Ісуса Навина в Старому Заповіті є слідом культу бога Ісуса. Але хто хоч трохи знайомий з Біблією, знає, що Ісус Навин ніколи ніяким божеством не був. В його біографії немає ніяких рис божества. Він був військовим вождем та керівником ізраїльських племен коло 1200 р. до н.е. То власне під його керівництвом ізраїльтяни завойовували Палестину. Він є народнім героєм. Його ім’я зовсім не означає спаситель, як хочуть переконати нас міфологи, а в перекладі ім’я Ісуса Навина значить “Господь є спасіння”. Ісус Навин нікого не спасав, але все життя проводив в жорстоких боях з місцевим населенням Ханаану. Коли шукати вже в Старому Заповіті “спасителя”, то скоріше ним можна вважати Мойсея, який вивів свій народ з неволі.
Після 1200р. до н.е. ми ніде не знаходимо ніяких слідів обоження Ісуса. Навпаки, ім’я Ісус стає в Палестині все більше і більше поширеним, як звичайне ім’я серед населення. Цим іменем “Ісус” називали в Палестині ізраїльтяни своїх дітей.
Другим доказом міфологи вважають той факт, що в перших роках християнства, в молитвах про оздоровлення хворих, часто згадували ім’я Ісуса. Як підставу, вони беруть текст Дії Святих Апостолів 19:13 “Дехто ж із мандрівних ворожбитів юдейських зачали закликати Ім’я Господа Ісуса над тими, хто мав злих духів, проказуючи: “Заклинаємо вас Ісусом, Якого Павло проповідує!”
На це твердження міфологів дуже вірно відповів один історик, що це є один із самих сильних доказів того, що Ісус Христос був знаний серед юдеїв та язичників як чудотворець зцілитель.
Як ми вже згадували в попередній лекції, найбільший збірник єврейських переказів і традицій Талмуд не заперечує того, що Ісус зціляв хворих, але пояснює, що Він був научений єгипетської магії.
Далі міфологи беруть другий текст з книги Дії Святих Апостолів 18:24-26 вірші: “Один же юдей, на ім’я Аполлос, родом з Олександрії, красномовець та сильний в Писанні, прибув до Ефесу. Він був навчений дороги Господньої, і палаючи духом, промовляв і про Господа пильно навчав, знаючи тільки Іванове хрещення. І він сміливо став промовляти в синагозі. Як Акила й Прискилла почули його, то його прийняли, і докладніше розповіли йому про дорогу Господню”. Для тих, хто хоч трохи знайомий з історією апостолів, зміст цього тексту є цілком ясний і зрозумілий. Один юдей Аполлос, повірив в Христа, але ще не прилучившись до християнської общини, думав, що хрещення є подібним до хрещення Івана Хрестителя. Але, познайомившись ближче з членами Церкви, він зрозумів зміст та особливості християнської тайни, що захована в хрещенні. І зовсім незрозуміло, як могли міфологи робити висновки з цього оповідання про існування якогось там бога Ісуса.
Міфолог Виппер звертає увагу на одну молитву, яка записана в “Дідахе” (Дідахе це наука 12ти апостолів), яка походить з 2-го століття нашої ери. На думку Виппера, там говориться про бога Ісуса. Слухайте, ось ця молитва: “Дякую Тобі, Отче наш, за святу вітку Давида, отрока Твого, яку Ти дав нам пізнати, через Ісуса, отрока Твого. Тобі слава повіки”.
В цій молитві ми знаходимо якраз протилежне тому, що хотіли б знайти міфологи. В цій молитві Ісус названий “отроком Божим” як і цар Давид, отже вважається Чоловіком.
Ще більше безглуздо брати, як це робить міфолог Древс текст із пророка Захарії з 3го розділу про великого священика Ісуса, якого Бог покликає на служіння. Там іде мова про сучасника Захарії, юдейського первосвященика Іешуа бен Іегоцадек, що виконував службу коло 520р. до н.е. Він був священиком чоловіком і ніяким божественним єством. При чому, в Захарії говориться про те, що Бог знімає з первосвященика його провину та наказує в майбутньому слідувати Божим заповітам.
І нарешті міфологи, для своїх цілей, хочуть використати питання про датування новозаповітньої літератури. Вони вказують, що в останній книзі Нового Заповіту “Об’явленні Івана Богослова” образ Христа поданий в чисто містичному плані, майже без земних рис. В апостола Павла, тобто в його Посланнях, з’являються більш конкретні вказівки на земне життя Ісуса Христа. І на кінець в Євангеліях даються важливіші моменти Ісусового служіння та проповіді в історичних, земних обставинах.
З цієї різниці опису Ісуса Христа міфологи роблять висновок про хронологію новозаповітних книг. Вони оголошують, що Найперше появилася книга Об’явлення, пізніше Послання Апостола Павла і на кінець Євангелія. Про це писали Древс, Ранович в книзі “Про раннє християнство”, Ковальов в книзі “Основні питання” та Кривельов в книзі “Євангельські сказання та їх зміст” (видана в Москві 1957р.). Книга Об’явлення по теорії міфологів відображує період, коли християнство ще не відірвалося від юдаїзму, а Христос був лише неземним, небесним єством. “Послання” пояснюють міфологи, є пам’ятником розриву із Старим Заповітом та поступового “олюднення” Ісуса, а “Євангелія”, це вже “чисте” християнство з “історичним” Христом.
На перший погляд подібна побудова видається переконливою. Але ж виникає питання: на підставі чого міфологи зробили таке датування новозавітних книг? Вони відповідають, що власне на підставі тих ознак олюднення Христа. Виходить так, що міфологи хочуть довести нам припущення або гіпотезу, яка базується на датуванні. А датування вони зробили самі таке, бо воно підходить під їхню гіпотезу, під ту науку, що вони проповідують. Вони, ці псевдовчені, не шукають історичних даних для вияснення правди, але історію підганяють так, щоб виправдати свою безбожну науку. А в дійсності, хронологія новозавітніх книг немає нічого спільного з юдаїзмом.
Що історія знає про час написання ногвозавітніх книг? Отож, Послання апостола Павла були написані від 57 до 63 року. Книга Об’явлення написана коло 68р.н.е. Книги Євангелії написані в різні часи від 50 до 90 р.н.е.
Чому в книзі Об’явлення є мало земних рис Ісуса Христа? Там ми бачимо образ прославленого Христа Переможця. І це зовсім не тому, що Іван Богослов, який писав книгу Об’явлення, не вірив в земне життя Ісуса. Апостол Іван був Христовим учеником і жив разом з Ним, ходив, був свідком Ісусової смерти, бачив Його після воскресіння і вознесіння на небо.
Історія християнства, як і всяка інша історія, не підкоряється мертвим схемам і приписам. Ніхто не має права підганяти історію під свою конструкцію. А безбожники власне перекручують історичні факти і взагалі підганяють історію, щоб виправдати свою ідеологію.
Отож, ми приходимо до висновку, що версія про олюднення бога Ісуса є саморобним міфом, легендою в найгіршому розумінні цього слова. І цей міф якраз видумали міфологи.
Шановний друже! Ти живеш тільки одним життям і тому важливо тобі знати правду, бо від цього залежить де ти проведеш вічність. Власне тому то ми і подали коротко правду про Ісуса Христа, як історичну Особу, Яка була на землі, померла на хресті, воскресла на третій день і вознеслася на небо. Цією Особою є Ісус Христос, Божий Син Спаситель.
В доказ Свого воскресіння Ісус послав в 50й день після воскресіння Святого Духа на Своїх послідовників. Христос живий, він і сьогодні хрестить Духом Святим Своїх дітей.
Любий друже, невже ти і далі будеш обдурювати себе тією безбожною видумкою про міф Ісуса Христа? Невже ти і далі будеш жити в тумані безбожної науки для заспокоєння свого сумління? Невже ти хочеш і далі кормити свою безсмертну душу крилатими лозунгами, в змісті яких є тільки лушпиння, а не здорова пожива? Ти потребуєш правди. Христос сказав “Я є Дорога, Правда і Життя”. Ось все те що тобі потрібно. Прийми Христа в своє серце.
Агнець і Пастир
Крім того твердження міфологів, що, мовляв, образ Христа створювався поступово шляхом олюднення староєврейського бога Ісуса і тому Христос є легендою, міфологи подають ще інше твердження, що археологія не знає портретного зображення Ісуса Христа.
Слово “археологія” в дослівному перекладі означає вивчення старих речей. Але в дійсності археологія це ціла наука, що вивчає давні побут і культуру людського суспільства на підставі речових пам’яток минулого, добутих розкопками. Коли ми говоримо про біблійну археологію, то розуміємо, що тут іде мова про дослідження старих речей, колись затрачених, але тепер знайдених, і що ці речі мають відношення до того, що описується в Святому Письмі Біблії. При допомозі науки археології були знайдені цінні дані про культуру і цивілізації цілих народів.
Археологічні відкриття на Близькому Сході кинули багато світла на незрозумілі раніше деякі місця в Біблії. Багато грецьких та гебрейських слів раніше були не докладно перекладені, або не цілком вірно зрозумілі, але при вивченні розкопаних речей з біблійних часів, тепер ясно розуміють так звані трудні місця Біблії. Крім того, археологія дає чудові докази того, що те все, що написано в Біблії, є дійсною правдою. Ті події, які подає Біблія, є історичними подіями. Археологія вже багатьох критиків Біблії змусила, замовкнути, а інших підходити до Біблії з більшою повагою. Наприклад, археолог Вільям Рамсай, починаючи археологічні розшуки в Малій Азії, мав сумніви щодо вірності книги Дії Святих Апостолів. Але після розшуків переконався в її дійсності і став гарячим захисником написаних Лукою як Євангелії так і книги Дії Святих Апостолів.
Директор Британського музею Федеріко Кенйон сказав: “Можемо підтвердити з повагою, що ті місця Старого Заповіту, проти яких виступали критики в другий половині 19го віку, археологічні дані підтвердили їх вірність, , придаючи їм більше авторитету і значення. Тепер ці події з історичним фондом розуміються ясніше. Результати археологічних винаходів підтверджують і збагачують наші знання Біблії”.
Але на світі є ще і такі люди, що забажали послуговуватися археологією на користь своїх безбожних переконань. Такими людьми є міфологи, які, перекручуючи історичні факти, хочуть довести, що Ісус Христос ніколи не був історичною Особою, що Він є міфом, легендою. Ось що вони пишуть: “Археологія не знайшла ні одного реального зображення Ісуса… Це говорить про те, що не було прототипу, не існувало тієї певної конкретно історичної особи, яку християнські художники та віруючи могли б в першу чергу, як основоположника і голову їх секти фігуративно зобразити на стінах в місцях своїх релігійних обрядів”, так пише Дмитрієв в своїй книзі “Питання про історичність Христа в світлі археології” і Нікольський в “Атласі історії релігії”.
Чи правильне це твердження і чи правильно з цього твердження зроблений висновок? Дійсно, в катакомбах, тобто підземеллях, де ховалися і збиралися на богослужения християни перших віків, ми бачимо в основному тільки символічні зображення. Звичайно це або пастир з овечкою на плечах, чи агнець з хрестом. Пастиря міфологи завжди порівнюють з аналогічними статуями Гермеса. Гермес це з грецької міфології бог пасовищ й худоби, торгівлі та доріг. Слово “агнець” міфолог Древс пов’язує з індійським словом “Агні”. Цим він хоче показати, що культ Ісуса походить від поганського культу вогню. Але давайте проаналізуємо уважно.
По-перше, усім відомо, що в час гоніння, християнські молитовні доми неодноразово були знищені та пограбовані, в деяких країнах подібні практики застосовуються і в наші дні. Так що зображений могли бути знищені і не збереглися до нашого часу.
По-друге, ми не маємо вірогідних портретних зображень багатьох знаних людей стародавності. Ми не знаємо як виглядав цар Ірод, Пилат, Йосип Флавій, Пліній, Тацит, Петроній, Бар кохба і багато, багато інших історичних діячів з першого, другого і третього віків. Причому, необхідно взяти до уваги ще той факт, що первісне християнство поширювалося в юдейському середовищі, де, як правило, були заборонені всякі зображення, крім символів та алегорій. Характерне є те, що ватажок юдейського повстання Баркохба, який оголосив себе Месією, не карбував на монетах свого зображення, а тільки зображення лілії, або виноградної гілки. В 10-тьох заповідях Божих написано: “Не роби собі різьби і всякої подоби з того, що на небі вгорі, і що на землі долі, і що в воді під землею” (Вихід 20:4).
Портрети, символи, які знайдені в підземеллях, катакомбах не попереджують Євангелій, але якраз основуються на них. Отож, зображення агнця з хрестом є ілюстрацією євангельських слів та Відкриття про Христа, як про Агнця Божого, Який бере на Себе гріхи світу (Ів.4:36). Агнець, в юдейському уявленні завжди був символом непорочної жертви, тому індійський “Агні” тут не має ніякого значення. Це мелодія із зовсім іншої опери. Виноградна гілка також нагадує нам Христові слова, коли Він порівнює Себе з виноградиною в Єв. від Івана 15:1 написані Христові слова “Я правдива Виноградина, а Отець Мій Виноградар”.
Тільки завданнями атеїстичної пропаганди можна пояснити таку натяжку, як виведення образу Ісуса з образу Гермеса, бога пасовиськ і худоби, і то тільки на тій основі, що статуї Гермеса подібні до статуї доброго Пастиря. Знову ж тут ми маємо євангельську ілюстрацію до Ісусових слів “Я є Пастир Добрий”. А схожість статуй та фресок пояснюється по-перше, тим, що пастухи на сході і до сьогодні носять ягнят на плечах чи руках, як носили і колись. І подруге, в мистецтві існує ще спадкоємність в зображенні. Той факт, що малювання та пластика в стародавній церкві успадковувалась від античного зображення, ніхто не заперечує, та всі про це знають.
Але ми бажаємо запитати, чи можна робити такі необґрунтовані, свавільні висновки, які стараються робити міфологи? Наприклад, застосовуючи логіку міфологів, ми можемо сказати, що французького короля Людовика 14-го ніколи не було, він є міфом, легендою. І це пояснимо так, як пояснюють міфологи про Христа. Людовик є міфом тому, що на портреті він одягнений в античне убрання, зрештою, по стилю тієї епохи.
Таким чином несумлінне змішування історії релігії з історією мистецтва може привести тільки до плутанини і фальсифікації.
А крім того, раннє християнство не обмежилось тільки одними символами.
Знайдено портретне зображення Ісуса Христа в катакомбах Каліста, яке належить до початку другого століття нашої ери’. На цьому зображенні ми бачимо лице, обрамлене довгим волоссям, яке спадає хвилями на плечі. Очі дивляться серйозно, майже сумно. Лице м’ягко овальне, простий ніс, невелика борідка, високо підняті брови. На одному плечі накинений плащ. Дуже подібна до цього портретного зображення фреска в катакомбах Понцідна. Там нашу увагу звертають великі сумно замислені очі, простий ніс, коротка борідка та волосся, яке спадає на плечі. Ця фреска походить з 3го століття н.е. Ще є інша фреска подібна до неї в баптистерії тих же катакомб.
В катакомбах Домицілли є ще інше чудове зображення Христа, яке належить приблизно до 320 р.н.е. На цьому зображенні Спаситель показаний в півпрофіля з благословляючою рукою. Над Його головою є анх, єгипетський символ вічного життя.
Є ще декілька статуй і фресок, де Ісус зображений як юнак. Ці зображення мають дві причини. Або тут мається на увазі Ісусові юні літа, як наприклад бесіда з учителями закону, або ж мистець був з Риму і зобразив Ісуса так, як уважав чоловіка літ тридцяти без бороди.
Але коли б до нас дійшли тільки агнець і пастир то ніколи це не поставило б нас в сумнів правдивості Євангельської історії. Щодо нашого переконання, яке основане виключно на Євангельській науці, ми також, як і перші християни, не робимо зображення Ісуса Христа і всі зображення не вважаємо за святиню, не молимося до них, а лише цінимо як твори мистецтва. Молимось, як учить Святе Письмо, тільки до Живого Бога, Який чує і відповідає на молитви.
При закінченні слід ще згадати один дуже поширений знак в час переслідування перших християн, і це знак риби. Перші християни карбували форму риби на медалях, могилах, печатках. Чому властиво форму риби? Запитаєте ви. Тому, що грецьке слово “риба”, яке вони взяли, складається з п’яти букв і кожну букву вони взяли як ініціал до п’ятьох слів. Ось ці назви: Ісус Христос Син Божий Спаситель. Ставлячи, цей знак риби, вони тим самим сповідали свою віру в Ісуса Христа Божого Сина Спасителя.
Ми бажаємо від усього серця, щоб Він був і вашим Спасителем, дорогий приятелю! Нехай в цьому вам допоможе Дух Святий.
Про “суперечності і помилки”
Улюбленим способом міфологів є виявлення в Євангелії суперечностей, географічних та історичних помилок , з ціллю заперечення вірності Євангельських оповідань. Коли навіть Ісус в дійсності і був, але, якщо відомості про Нього не можуть бути признаними вірогідними, кажуть міфологи, то що тоді залишається від Його історії? Тільки імена та деякі дані.
Проте, дуже легко переконатися, що всі нападки на вірність Євангелії так само слабо науково обґрунтовані, як і спроби довести, що ніхто про Христа нічого не писав із Його сучасників. Але перед тим, як говорити про вигадані “суперечності і помилки в Євангелії”, важливо зазначити одну річ. Коли декілька людей описують якийсь той самий випадок, чи якусь сцену, або навіть, скажімо, якийсь пейзаж, що трапляється? Оповідання кожного з них буде в дечому відрізнятись від інших. Один приділить більше уваги одній стороні випадку, інший зверне більше уваги на іншу сторону. Наприклад, при описі автомобільної катастрофи кожний свідок оповідає більше про те, на що більше звернув увагу, або що для нього мало більше значення.
Так само один автор може промовчати про якийсь факт знаючи що про це вже написав інший. Власне, це ми зустрічаємо в Євангелії. Наприклад, Марко нічого не пише про дитинство Ісуса Христа, євангелист Матвій згадує лише деякі факти, а Лука, наприклад, навіть згадує події, які мали місце перед народженням Христовим.
Переважно міфологи вказують на два типи “суперечностей” в Євангелії: на фактичні, та “суперечності” у вченні. Отож, розгляньмо спершу “суперечності” фактичні, тобто де факти “заперечують” подіям.
Міфологи запитують: “Яким чином Йосип, будучи попереджений про наміри Ірода забити Дитя Ісуса, як про це описує евангелист Матвій, осмілився нести Ісуса до Єрусалиму в храм?” Відповідь на це питання є дуже проста. Коли Дитину Ісуса принесли до Єрусалиму, то Ісусові не було навіть півтора місяця. Обряд очищення по Закону звершався через 40 днів від дня народження. А в Євангелії Матвія в 2:16 читаємо, що Ірод послав повбивати в Вифлеємі і по всій тій околиці всіх дітей від 2х років і менше, за часом, що його в мудреців був випитав…” Так що Ірод не відразу послав вбивати дітей, але щойно на другій рік. Та й мудреці прийшли пізніше, не так, як призвичаїлися люди думати, що відразу після народження Ісуса, бо Матвій в 2:11 описує, що не в яслах вже знайшли вони Ісуса, а в домі. Так що, як бачите, тут немає ніякої суперечності.
Ось яку другу “суперечність” винайшли міфологи: “Де Ісус провів Своє життя? Перших 3 євангелісти говорять, що в Галілеї, а евангелист Іван пише, що в Єрусалимі” , запитує Кривельов в своїй книзі “Євангельські оповідання та їх зміст”, яка видана в Москві в 1957 році.
По-перше, всі чотири євангелісти розказують тільки про останні роки життя Ісуса Христа і по друге, евангелист Іван не раз описує Ісусове служіння в Галілеї. Так само 3 перших євангелісти описують неодноразову подорож Ісуса до Єрусалиму. Виходить, що Кривельов неуважно читав Євангелію. Тут немає ніяких суперечностей.
Далі, ось що зауважили міфологи: “В Євангелії згідно Матвія 12-им апостолом був Левій на прізвище Тадей (10:3). В Євангелиста Луки ми не знаходимо ні Левія ні Тадея, а є тільки Юда Яковів”. Міфологи кажуть: “Це є суперечність, помилка в Євангелії”. Ні, тут немає ніякої суперечності. Є відомо, що юдеї вживали по декілька імен, до яких добавляли ще грецьке. В цьому випадку до Левія добавлене ім’я Тадей. На заході і тепер можна знайти багато людей з двома і більше іменами. Наприклад, всі мої діти мають по два імені.
А ось ще одна суперечність на думку міфологів: “Євангелісти Матвій та Марко докладно оповідають, як Ісус був охрещений в Йордані Іваном Хрестителем. Натомість, евангелист Лука ясно говорить, що в той час Іван Хреститель був у в’язниці і Ісус хрестився без нього. Це так читають міфологи. Але уважно прочитайте цілий текст і ви переконаєтесь самі в безглуздості такого твердження. Лука, говорячи про Івана Хрестителя, між іншим, повідомляє, що він був схоплений за наказом Ірода, але з цілого оповідання цілком ясно, що це охоплення Івана було після Ісусового хрещення.
Міфологи кажуть: “Ось суперечність: тільки недавно весь народ приходив до храму, щоб слухати Христа, а первосвященики та книжники хотіли тихо, “не прилюдно” схопити Його. Аж ось виявляється, що “ввесь народ проти Христа і вимагає Його розп’яття”. На жаль, це є свідоцтво крайньої несталості юрби, а не “євангельська суперечність”. Історія повна подібних прикладів несталості натовпу, і в більшості випадків тим жорстокіше ставиться юрба до свого вчорашнього героя, чим більше його вивищувала. Яка ж тут суперечність, коли подібні випадки траплялися та трапляються і в наші дні? Такий самий характер мають всі інші “суперечності”, видумані недобросовісною критикою, яка старається за всяку ціну підірвати авторитет Євангелії як історичного джерела.
В Євангеліях є одна, на перший погляд, суперечність, яка при вивченні вияснюється, що так було вигідно Духу Святому скерувати євангелистів Матвія і Луку при описі, а це 2 родоводи Ісуса Христа.
Отож, євангелист Матвій описує Ісуса Христа як Царя, бо він писав Євангелію для євреїв, які очікували Месію Царя. Матвій записав пророцтво про Христа як Царя, і Христос це пророцтво повторює, даючи до зрозуміння, що воно сповнилося в Ньому “Ось Цар твій йде до тебе!”. Зображуючи Христа як Царя, євангелист Матвій в родоводі Христа подав лінію Йосипового роду, який походив від роду Давида, щоб показати, що по праву земного спадку Христос є законним володарем Ізраїльського престолу.
“Книга родоводу Ісуса Христа, сина Давида, сина Авраама” так розпочинає Матвій Євангелію. Лінію родоводу Матвій доводить тільки до Авраама, бо йому було важливо вказати на спорідненість Месії з праотцем Ізраїля як родоначальника народу.
Другий родовід подає євангелист Лука. Він писав Євангелію для греків, зображуючи Христа як Людського Сина. Девізом його Євангелії є “Це Чоловік”. Як досконалого чоловіка, Лука розпочинає родовід Ісуса Христа від першого чоловіка від Адама. Не так як Матвій від Авраама, а від Адама. Бачите, Матвій мав одну ціль при описі, Лука іншу. Лука мав завдання від Духа Святого підкреслити дві риси: 1) Описати родовід Христа не по Йосипові, як це робить Матвій, а по Марії, Христовій матері. Чому так, запитаєте ви, яка ціль є в цьому? А це тому, що Йосип не був природнім батьком Ісуса Христа, але Марія була справжньою Христовою матір’ю. Цим підкреслює Лука, описуючи Христа як Людського Сина, Його людську природу. 2) Родовід поданий Лукою не обмежується Аврашом, родоначальником єврейського народу, як це робить Матвій, а досягає до прародителів всього людства, до Адама щоб показати зв’язок Ісуса Христа з усім людством, та щоб показати, що в Ісусі Христі виконались обітниці, які були дані для всіх: про народження Спасителя від насіння жінки, про що ми читаємо в 1-й книзі Біблії Буття 3:15.
Вважаємо за доцільне пригадати, чому Марко та Іван не подали родоводу Ісуса Христа. Отож, евангелист Марко писав Євангелію для римлян і Христа він зображує як слугу Єгови. Через всю Євангелію згідно. Марка червоною ниткою проходить думка, яку висловив пророк Ісая в 42:1 “Ось раб Мій”. Марко не тільки не подає родоводу, але навіть не згадує нічого про перших тридцять років Ісусового життя на землі, а знайомить нас з Ним лише від початку Його служіння. Марко зображує Христа як Божого раба, а раб родоводу не має. Для рабів не пишуться родоводи. Христос відразу виконує роль Месії в служінні для інших.
Чому ж евангелист Іван не подав родоводу? Щось тут не в порядку, на думку критиків Євангелії. Зовсім ні. Євангелист Іван писав Євангелію для Церкви Христової. В цій Євангелії Христос зображений як Син Божий. Девізом до цієї Євангелії можуть бути слова, сказані пророком Ісаєю в 40:9 “Ось Бог ваш!”. Власне з цієї ж причини, що в Євангелії від Івана Христос зображений Сином Божим, то й не має родоводу від чоловіка. В цій Євангелії Христів родовід починається не від Авраама, чи Адама, а від вічности. З перших слів Євангелії ми бачимо таємницю Божественности Ісуса Христа. Іван пише: “Спочатку було Слово, і Слово було в Бога, і Слово було Бог. Воно було спочатку в Бога. Все Ним сталося: і без Нього не сталося ніщо, що сталося”.
Ну, і яке ж тут може бути заперечення, яка суперечність? Ніякої. Навпаки, чотири Євангелії не заперечують одна одній, а радше доповнюють одна одну, зображуючи в спільній симфонії образ Спасителя з 4х різних сторін Його служіння: 1) Як Царя, 2) як Раба, 3) як Чоловіка і 4) як Бога. В цьому то і велич Євангелії, що велич Христа і Його вчення розкривається в глибині Богом натхнених сторінок всіх 4х Євангелій. Вони дозволяють нам бачити Христа в усій Його повноті.
Любі, нехай Дух Святий вас спрямує до Євангелії, до Ісусових слів, в яких є життя, а не помилки.
Чи дійсно існують суперечності в євангельському вченні?
“Суперечності” євангельського вчення зібрав і подав в вигляді таблиці А.Нємоєвскій в своїй справді фантастичній книзі “Бог Ісус”. В основі його дослідження є та сама метода, до якої звертаються всі інші безбожники і по сьогоднішній день. Він не розглядає фрази в контексті, а також просто немилосердно обрізує фрази, відкидаючи все, що не надається для його твердження.
Не знаю чому до цього часу безбожники ще не оголосили, що в Біблії написано “Нема Бога”. Бо коли так читати Біблію, як її читають вони, то можна і це сказати. Дійсно є в Біблії така фраза “Нема Бога”, але що попереду цієї фрази написано? “Безумний сказав в серці своїм: “Нема Бога” (Пс.14:1). Як бачите, дуже важливо читати ціле речення, цілий вірш і розділ.
Отож, розгляньмо, чи дійсно існують суперечності в Христовому вченні?
Міфологи беруть початок 9-го віршу з 5-го розділу Євангелії від Матвія, де Христос сказав “Блаженні миротворці” і порівнюють Христові слова, які записані в Євангелії від Матвія 10:34 “Я не мир принести прийшов, а меча”.
В першому випадку говориться про заповідь миру, а в другому Христос провіщає ту боротьбу, яка розгориться довкола Його вчення. Яка ж тут суперечність?
А ось друге місце: Євангелія від Матвія 5:17 “Не думайте, що Я прийшов порушити Закон”. А в 9:17 тієї самої Євангелії написано, що “Молоде вино наливають в нові міхи”.
Ось значення. Христос признавав основну суть Старозаповітнього Закону, але осуджував дріб’язкові приписи, якими він обріс. Під Законом в першу чергу Христос розумів заповідь любові до Бога і до ближнього, а “перекази старших”, та різні обряди, яких так міцно трималися фарисеї та книжники, Христос називав “старими міхами”. Порівняйте тексти: Єв. Мт. 15:2; 22:36, 37. Христа питали фарисеї: “Чому ученики Твої переступають передання старших? Бо не вмивають рук своїх, як їдять хліб”. Коли молодий чоловік питав Христа: “Учителю, яка найбільша заповідь в Законі? Ісус сказав йому: Полюби Господа Бога твого всім серцем твоїм, і всією душею твоєю і всім розумом твоїм”. Ось суть Закону.
Або вони порівнюють ті фрази, де Христос сказав “Ніхто не може служити двом панам” (Мтв.6:24) і “Віддайте кесареве кесареві, а Боже Богові”(Мт. 22:21).
Говорячи про двох панів, Христос мав на увазі Бога і марноту. Серце людини повинно належати тільки Богові. Власне це і є то “Боже”, що закликається віддати Богові. Натомість кесареві належить тільки данина, а не серце…
А ще інший приклад “Не судіть, щоб і ви не були суджені” (Мт.7:1). “Сядете і ви на дванадцяти престолах судити дванадцять племен Ізраїлевих” (Мт.19:28).
В першому випадку забороняється життєве осудження, а в другому говориться про духовну владу Христової Церкви.
Я думаю, що цілком вистачить цих декілька прикладів, щоб переконатися, яка ціна суперечностям вигаданим міфологами. Таким підходом до справи, тобто вибираючи тільки фрази та слова, можна знайти мільйони суперечностей в творах нової та стародавньої літератури.
А тепер звернімо увагу на питання, чи мають рацію міфологи, твердячи, що Євангелія повна історичних помилок. Отож, вони говорять, що не існувало місто Назарет, яке згадується в Євангелії. Дійсно в Старому Заповіті це містечко не згадується, але розкопки італійської експедиції проваджені в Назареті в 1955р. показали, що вже за декілька десятків років до нашої ери там було поселення.
В Євангелії згідно Луки 2:2 оповідається, що перепис відбувся тоді, коли Сирією правив сенатор Квіріній. Власне тоді народився Христос. Міфологи кажуть, що “в той час, коли народився Христос, як учить Церква, “за часів Ірода”, Квіріній Сирією не управляв”. Однак, знайдені тепер в Антіохії надписи стверджують, що між 10 і 8 роками до н.е. Квіріній був призначений перший раз легатом в Сирію. Ірод помер в 4р.до н.е. Виходить, що Євангелія подає нам цілком достовірні історичні факти.
Оповідання про очищення Ісусом храму від торговців, міфологи вважають за неправдоподібне. “Як могло статися, кажуть вони, щоб один чоловік з’явившись на ринок, поперекидав усі столи, прилавки, розігнав продавців та покупців і не зустрів ніякого спротиву?” Але, по-перше, ці безбожні знавці історії не беруть до уваги той факт, якою благоговійною пошаною втішалися пророки в Юдеї. Подруге, читаючи Євангелію, довідуємося, що не так то вже й гладенько пройшла ця подія в очах опозиції.
В Євангелії згідно Івана про первосвящеників говориться в множині. Це міфологи вважають за помилку в Євангелії, бо первосвященик мав бути один, а не декілька. “Чому написано первосвященики, а не первосвященик?” запитують міфологи. Проте, в історика Йосипа Флавія довідуємось, що первосвящеником тоді був Ханан (тобто в перекладі Анна), але опісля незаконно римська влада його усунула і на його місце первосвящеником став його зять Йосип Кайяфа. При цьому Анна не втратив свого впливу, а Кайяфа був лише іграшкою в його руках. Більшість справ вирішували вони разом, тому то народ говорив не про первосвященика, а про первосвящеників. Допитували Ісуса Христа і Анна і Кайяфа. Так що і тут немає ніякої помилки.
Дальше міфологи кажуть, що за часів Пилата не було римського війська в Єрусалимі, а написано, що Христа розпинали римські воїни. Значить Євангелія говорить неправду, не було ніякого розп’яття, голосять вони. Невідомо звідки міфологи взяли таку нісенітницю? Найімовірніший історик Йосип Флавій пише, що Пилат перевів гарнізон війська власне до Єрусалиму.
Помилкою міфологи вважають і той факт, що Христа прибили цвяхами до хреста, коли при страті розп’яття нещасних прив’язували кажуть вони. Тут хотілося б нам поставити питання міфологам: хто краще знає як розпинали Христа Ісуса, ті що бачили свідки і пізніше описали, чи сучасні міфологи, які живуть дві тисячі літ пізніше? Я особисто вірю свідкам, а не голослівній пропаганді.
Міфологи добачають неправдоподібність Євангельських оповідань ще в тому, що Пилат поставився до Христа дуже лагідно в той час, коли історія знає Пилата як жорстоку людину, та ненависника юдеїв. Власне, можливо, через свою ненависть до юдеїв Пилат і бажав звільнити Христа на злість юдейським звинувачувачам і натовпу. І все ж таки, той факт, що Пилат засудив Христа на смерть, знаючи, що Він був невинний, свідчить, що не дуже то лагідно поставився Пилат.
Євангелія оповідає про табун свиней, які паслися в землі Гадарінській. Опираючись на заборону юдейської релігії їсти свинину, міфологи кажуть “Як могло статися, що євангелисти не знали звичаїв та місцевих вірувань?”. “Земля Гадарінська” лежить на північно-західній стороні “поганської Галілеї”, як тоді її називали, та межувала із землями народів, які не визнавали закону Мойсеєвого. Крім того, по всій Галілеї було багато поганського, не єврейського населення, яке вживало свинину, так що євангельське оповідання цілком правильне.
Часто міфологи іронічно зауважують, що євангелисти не знали географії Палестини. Як приклад вони беруть бурю на Генісаретському озері, описану евангелистами. Ми можемо сказати, що сміятись з цього можуть тільки люди, які не мають поняття, що значить невеликий човен на озері довжиною 20км і шириною 9км, Рибаки Генісарету і в наші дні часто терплять від ураганів, які зриваються з побічних гір.
Міфологи осуджують євангелистів в незнанні Палестинських тварин. Але це фальшиве оскарження, бо всі тварини, які згадані в Євангелії: овечки, кози, воли, верблюди, голуби, вовки жили в Палестині з давніх часів і неодноразово про них згадується в Старому Заповіті.
Закінчуючи цю лекцію, затримаймось ще на Євангельських чудах, бо міфологи беруть ці чуда як доказ невірогідності Євангелії. Перед усім, питання про чуда не залежить від історичної критики, а від світогляду в цілому. Коли історик має матеріалістичний світогляд, то його дивує все те, чого він не може пояснити раціональним мисленням. Для такого історика якась історична подія може мати найбільше вірогідні дані, але коли він не може її пояснити, він її або відкидає, або пояснює по своєму. Про таких людей Христос сказав так: “Коли і мертві воскреснуть все одно не повірять”. Історії відомо величезне число прикладів, коли добросовісні літописці записували дивні факти, і все ж таки, ці записи не понижують авторитету тих істориків, які їх записали, як Плутарх, Тацит, Йосип Флавій.
Отож, приходимо до висновку, що спроби оскаржити євангелистів в суперечностях, в незнанні історії, чи географії, або посилаючись на чуда , говорити, що
Євангелії невірогідні цілковите безглуздя. Всі ці спроби міфологів не мають ніякої наукової підстави. Вони подиктовані виключно цілями пропаганди.
Нехай наша молитва буде за цих бідних засліплених духовно безбожників , щоб Всемогутній Бог освітив їх розум Своїм небесним світлом. Вони також є люди, Христос умирав і за них, і вони так само потребують спасіння і повноти радісного життя.
Міфологи про прототитипи Христа
Міфологи старалися довести, що Ісуса Христа не було, а просто Його образ створився від Ісуса Навина. Потерпівши невдачу в такому твердженні, бо кожний, хто хоч трохи знайомий з історією релігії та історією взагалі, не міг повірити таким нісенітницям без ніякої наукової основи, міфологи кинулися шукають інших “прототипів”, з яких нібито виник образ Ісуса Христа. Перед усім вони використали поганські міфи про страждаючих богів. Це наочно застосовано в музеї історії релігії та атеїзму в Академії Наук Радянського Союзу в Ленінграді. В центрі схеми подане зображення Христа, чомусь на зло віщому фоні схрещених мечів. До намальованого Христа тягнуться з усіх сторін нитки від зображених міфічних богів та півбогів Греції, Єгипту, Малої Азії, Персії і навіть Індії. Отож, схема подана з ціллю переконати глядача, як з цих міфічних богів виник образ Христа. На перший погляд здається навіть переконливо.
Ось ви бачите розп’ятого Аттіса, плач над Адонісом, народження Будди, розп’яття Митри та Марсія, втеча Ісіди з дитиною, воскресіння Озіриса. На цій схемі ви знайдете майже всі основні епізоди Христового життя! Здається вже вистачить і цього всього, щоб переконати читача. Але чи це все є правда?
Вистачить хоч трохи, поверхово познайомитись із змістом цих міфів про всіх цих розп’ятих і народжених богів і вам стане цілком ясно, що перед вашими очима ще одна фальсифікація, ще раз перекручені факти. Бо Аттіса ніколи ніхто не розпинав, як і не розпинали ні Марсія ні Митру, а їх намалювали розіп’ятими.
Звернімо хоч на мить увагу на зміст міфів про цих богів, чи є в них щось спільного чи подібного до Христа? Візьмімо перший міф про Аттіса. Оповідається, що стародавня фрігійська богиня родючості Кібела закохалася в юнака Аттіса, який був сином духа дерев. Будучи закоханим в богиню, Аттіс в приступі дурості оскопив себе і помер від страти крови. Богиня Кібела дуже сумувала і, щоб її потішити, боги воскресили Аттіса. Культ Кибели і Аттіса був дуже поширений та супроводжувався оргіями. Скажіть, будь ласка, хто хоч трохи знайомий з Євангелією, що тут є спільного з Євангельською історією?
Подібно виглядає і з Марсієм. Як Марсій програв у змаганнях на музичних інструментах для бога Аполлона і той, прив’язавши Марсія до сосни, здер з нього шкіру. Чи ви щось подібне читали в Євангелії?
На схемі уподібнили Христа до міфологічного бога Мітри, бо він, по тлумаченню атеїстів, так само помер як і Христос розп’ятим. Але в міфі оповідається, що Мітра колісницею поїхав на небо.
Є ще інші міфи, наочно подані на схемі, як міф про Адоніса, якого на полюванні забив кабан. Або єгипетський міф про бога родючості Озіриса та його дружину, Ісіду, яка втікала від ворожого бога Сета із своїм малим сином Гором. Міфологи з цього опису старалися вивести утечу Марії з Дитиною Христом і Йосипом до Єгипту. Але утеча Марії, Йосипа і Христа Дитини від Ірода нічим не нагадує міфу про Ісіду. Єдине, що є схожим це те, що намальована так само Марія з Дитиною, сидячі на ослі, як і міфологічна Ісіда. Але такий самий транспорт нічого не доводить, хоч кожне антирелігійне видавництво малює цього осла. Це так само ми можемо твердити, що ніякого Петра 1-го не було в Росії, бо те, що він зображений на коні, то це тільки тому, що Олександр Великий їздив конем. На Сході всі їздили ослами, і коли міфологічну богиню намалювали на ослі, то це не значить, що все те, що намальоване верхи на ослі, є міфом.
Коли ми порівняємо міфи про страждаючих богів з історією Ісуса Христа, то побачимо, що поміж ними немає ніякої подібності ні формою, ні змістом. Дивно одне, як атеїсти з таким фанатичним завзяттям намагаються їх пов’язати.
Міфологи також люблять порівнювати схожість християнських обрядів з обрядами, які пов’язані з культом Озіриса, Аттіса й інших. Але і це підтасовка. Насамперед слід зазначити, що деякі віровизнання запозичили обряди. Так, наприклад, у нас в Україні після хрещення Київської Русі, коли почалося прийматися християнство, деякі звичаї і традиції залишилися від поган. Наприклад, в народі і до сьогодні залишилася ніч перед Іваном Купалом і інше, але це не має нічого спільного з християнством. Саме ці поганські залишки в народі і використовують сучасні атеїсти, бажаючи повернути народ до поганства, до поклоніння ідолам.
Коли в православ’ї залишилися деякі пережитки старого поганства, то немає ніякої підстави робити висновок, що православ’я походить від поганської релігії, що воно є продуктом Перунового культу. Це ж нісенітниця, але за логікою атеїстів так виходить. Коли в народі залишилося щось в традиціях чи мистецтві, або обрядах від поганських прадідів, це не може бути ніяким аргументом в руках атеїстів проти історичності Особи Ісуса Христа.
Навіть деякі радянські добросовісні історики розуміють, що історія Ісуса Христа, так як вона передана в Євангелії, не має нічого спільного з фантастичними оповіданнями стародавніх народів про страждаючих богів. Один із знавців історії Сходу академік Нікольський пише: “Озірис, Адоніс, Аттіс, Тамуз гинуть або від ворожих богів, або від ворожих стихій, там немає нічого людського, природнього, подібного на історичну дійсність. Ісус гине в нерівній боротьбі з правлячими юдейськими сферами, його переслідують за те, що Він став народним героєм, що Його готові проголосити “Царем Юдейським”, як проголошували в ту епоху багатьох вождів народних повстань. Його провадять до римського прокуратора, якому якраз і підлягали справи про бунти. Його присудили до кари смерти через розп’яття звичайної страти, яку застосовували римляни до рабів повстанців. Тут немає нічого невідповідного, навпаки, все надзвичайно гармонійно вкладається в рамки тодішнього юдейського життя і в той самий час, вповні відповідає порядкам, які були встановлені римлянами”.
Те, що ми знаємо від Флавія, Тацита, Филона та інших письменників тієї епохи про Ірода Великого, Антипу Іродіаду, Івана Хрестителя, священика Кайяфу, про Августа, Тіверія, Архелая й інших, повністю підтверджує Євангельську історію. Археологія в свою чергу наочно показує нам як добре знали євангелисти про те, що писали.
Міфолог Нємоєвський старався пояснити, що Пилат був алегорією, але знайдені археологами таблиці в Сіппаре підтвердили, що Пилат був дійсною історичною особою.
В 1958 році під час розкопів були знайдені докладні підтвердження про правдивість оповідання, описаного евангелистом Іваном, про купальню біля Овечої брами в Єрусалимі. Найбільше захоплюючим археологічним відкриттям була розкопка резиденції первосвященика Кайяфи, яка закінчилася після Другої світової війни. Ця розкопка освітила одне загадкове місце в Євангелії від Луки, де оповідається, що коли Петро сидів у дворі первосвященицького дому, чекаючи, що далі станеться з Ісусом, в той час Ісус глянув на нього. При розкопках ця фраза знайшла своє пояснення. Виявилось, що в західній частині резиденції Кайяфи був поміст, з якого було видно, що діялося “знизу двору”. Археологи знайшли там і камеру для в’язнів та пристосування до бичування.
Археолог Вінсент, керуючись описами евангелиста Івана, відкрив в резиденції Пилата і той поміст, зроблений з плит, якого євангелист і називає “ліфостротон” тобто зроблений з плит. Саме тут стояв Ісус, коли зазнавав знущання від римських солдатів. На одній плиті знайдено малюнок корони і букву “в”. Цей малюнок вказує на кроваву гру, яка була поширена у римському війську. При цій грі одному чоловікові жартома віддавали царську пошану, а потім убивали. Чи не зробили цього з нашим Господом? Корона з тернини, тростина, багряниця це все царські почесті, які були дані Христові.
В цій лекції ми звернули особливу увагу тільки на історичні дані та археологічні документи, які підтверджують правдивість фактів згаданих в Євангелії, що були пов’язані з Особою Ісуса Христа. Ми не говоримо про безліч відкритів, які підтверджують історію апостолів. Отож, в Євангелії ми маємо справу з правдивою історією і порівнювати її з стародавніми міфами немає найменшого фундаменту.
На закінчення хотілось би поставити одно питання: нехай атеїсти покажуть нам інший приклад, як в епоху освітлену досить ясним світлом історії, багату літературними та археологічними пам’ятниками за 1520 років виникло переконання, що існував Великий Чоловік, провідник та проповідник, якого в дійсності не було. І крім того, існування цього Чоловіка не бралося під сумнів, але відразу було признано сотнями і тисячами людей і в тому числі жорстокими ворогами. Такого прикладу історія не знає.
Любі, якщо хто з вас ще має сумнів щодо Христа, вашою єдиною надією може бути тільки одне: прийдіть в смиренні до Бога й в молитві розкажіть Йому увесь ваш сумнів та попросіть щиро Його допомоги. Тоді ви побачите, як відкриється нова радісна сторінка вашого життя нового, благословенного життя з Богом.
Міфологи про прототитипи Христа. Частина ІІ
Антирелігійна література вказує і на Будду, як на “прототип” Ісуса Христа. Будда був основоположником релігійного: віровизнання, що називається буддизмом. Радянські історики визнають Будду як історичну особу. Але, коли порівняти історичні матеріали про Будду з євангельськими документами, то існує колосальна різниця. Бо біографія Будди, і при тому а легендарна, була написана майже через 500 літ після його смерти, а старіші пам’ятки та літературні твори не говорять нічого конкретного про Будду.
Але атеїстична пропаганда є настільки засліпленою, що готова вважати Будду не тільки історичною особою, але і його і “біографію” вживати як джерело до євангельської історії.
На перший погляд між оповіданнями про Будду і Христа дійсно існує деяка схожість, але вона пояснюється дуже просто. Будда і Христос були мандруючими проповідниками, і тому в їх житті могли бути подібні моменти. Ця схожість може бути навіть тоді, коли їх розділяє тисячоліття. В біографіях пророків, проповідників, художників, письменників, полководців і т.д. є багато схожості. Але хіба кожна логічно думаюча людина вважає безглуздям думати, що біографія Наполеона була створена з уривків легенд про Олександра Македонського, бо обидва вони були завойовниками.
Але розгляньмо на конкретних прикладах, як фальшують атеїсти історичні факти, щоб лише довести, що мовляв, Христос це легенда, яка походить від Будди. Розгляньмо це за порядком.
- Атеїсти говорять, що в даних про Будду ніби є написано, що він народився від діви, як і Христос. Чи це правда? Навіть легенди буддизму не вважають матір Будди Мейгс дівою. Всі легенди свідчать, що Будда був сином Раджи Суддходани.
- Атеїсти кажуть, що день народження Будди вважається 25 грудня, як і день народження Христа. Але перекази доводять, що день народження Будди припадає на весну, а не на зиму.
- Атеїсти кажуть, що Будда мав 12 учнів, з яких один був зрадником. В дійсності ж спершу Будда мав 5, а пізніше 60 учнів. Під кінець життя цього учителя деякі його учні не були задоволені ладом запровадженим в цій общині. На чолі цих незадоволених стояв двоюрідний брат Будди Девадатта. Він не зрадив Будду, але старався захопити керівництво общини. Яка тут схожість з Юдою і його зрадою Ісуса Христа? На жаль, в історії людства є стільки прикладів зради, навіть і в наші дні, що не потрібно шукати її пояснення в запозиченні.
- Атеїсти кажуть, що Будда перебував в пустині, як і Христос. Не тільки Христос виходив в пустиню, але і Мойсей, Магомет, пророк Ілля, Іван Хреститель, Франциск Ассизський та багато інших релігійних керівників, перше як звертатися до людей з проповіддю, проводили час на самоті в пустині.
- Мовляв, Будда також вчив про своє попереднє існування до його тогочасного народження. Наука Будди про перед існування походить від чисто індуського поняття про перевтілення, яке нічого спільного не має з тим, що Христос говорив про Себе.
- Атеїсти добачають подібність поміж Христом і Буддою ще й в тому, що Христос в дитинстві дивував Своєю мудрістю вчителів закону. Коли вважати факт рано проявленої мудрости Ісуса Христа міфом, запозиченим у буддизмі, то чому б не оголосити всі прояви геніальності в дитинстві за міфи? Наприклад, чому б не вважати австрійського композитора Моцарта за міфологічного героя, бо він розпочав писати музику маючи заледве 6 років.
Таким чином той факт, що статуя Будда стоїть в атеїстичному музеї Ленінграду у відділі походження християнства, свідчить про ігнорування дійсної історії в цілях пропаганди.
А ось один із найновіших атеїстичних доказів про “міфологічне” походження Ісуса Христа. Справа йде про єссейського Учителя Праведности.
Весною 1947 року на березі Мертвого моря в районі Кумрану араби знайшли сховище з древніми шкіряними манускриптами. Ця знахідка прислужилася до нових, дуже цінних археологічних відкритів. Особливо багато було знайдено документів з общини єссеїв, існуючої ще 150р. до н.е. Ця так звана Кумранська община “Нового Заповіту” існувала в Юдеї ще й після народження Христа, приблизно коло 150 літ. Під час юдейської війни 66-77рр. це поселення було зруйноване. Люди, які залишилися живими, всю свою літературу та майно заховали в печерах, які були поблизу цієї околиці. У знайденій кумранській бібліотеці є списки старозаповітніх біблійних книг, і багато документів відносно життя і порядків Кумранської общини, які є дуже подібними до письма Нового Заповіту. В деяких документах згадується про якогось шанованого керівника, якого за звичаєм називали Учителем Праведности. Про нього говориться, що він провіщав людям волю живого Бога та був переслідуваний нечестивим священиком. До того часу, доки не було установлено дати цього письма, думали, що тут мова іде про Христа.
Дуже цікаво прослідкувати, як поводилися міфологи під час цього Кумранського відкриття і пізніше. Отож, щоб забезпечити свої позиції, атеїсти в своїх статтях, книгах, журналах, лекціях нічого не згадували про Кумранські знахідки, в той час, коли по цілому світові писалося про Кумранські відкриття, вони цілковито мовчали. І тільки після 9 років (!) після знахідки, коли стало відомо, що Кумранські документи сягають ще до дохристиянського періоду, тоді щойно почали обережно говорити про відкриття коло Мертвого моря. Пізніше міфологи вирішили використати знахідки в своїх цілях. Багато ж простіше оголосити палестинського Учителя Праведности прототипом Христа, як доказувати Ісусове походження від якихсь стародавніх міфів! І ось в журналі “Наука й життя” появляється малюнок, який зображує хреста з розп’ятим Учителем, а від цього хреста падає тінь, яка зображує силует розп’ятого Христа. Ось нарешті довгоочікуваний “історичний доказ” походження Христа раділи безбожники.
Але розгляньмо послідовно, чи є якась підстава так думати. Насамперед візьмемо назви: кумряни вживали назву Новий Заповіт. Міфологи кажуть: “Бачите, ось вам і назва Євангелії”. Назва “Новий Заповіт” не була видумана християнами, але походить з книги пророка Єремії 31:31, котрий пророкував: “Ось дні наступають, говорить Господь, і складу Я із домом Ізраїлевим і з Юдиним домом Новий Заповіт”. Друга назва: “Учитель Праведности”. З тексту, провіривши правильність перекладу на сучасні мови, довідуємося, що тут іде мова про праведність відносно Закону чисто старозаповітнього характеру . З Кумранських документів довідуємося, що цей їхній Учитель був юдейським священиком, він проповідував як Божий посланець, пояснюючи пророчі таємниці, його Проповіді стосувалися останніх часів. Цей Учитель суворо дотримувався старозаповітнього Закону і його правил. Як він загинув невідомо. Відомо тільки, що його переслідував нечестивий священик. Послідовники цього Учителя вважали, що в останні дні світу, після загального воскресіння, Учитель, воскреснувши із мертвих, жорстоко розправиться із своїми ворогами.
Як бачите, не так то вже подібно це все до євангельських оповідань. Є величезна різниця поміж наукою Кумрану і Євангелією. Христос учив про всепрощення, тоді як Кумранський Учитель про “ненависть до людей погибелі”. Христос закликав до Себе всіх “зморених та обтяжених”, оздоровляв сліпих, хворих, калік, глухих і т.д., а Учитель не допускав в общину сліпих, калік, хромих, глухих. В одному з Кумранських документів довідуємося, що заборонялося в суботу витягати тварину, упавшу в яму . Христос дав якраз цей приклад як осудження безглуздності ритуалів та традицій. Кумрани не визнавали єрусалимського храму, тоді як Христос його очистив і відвідував храм. Кумранська община мала монаший характер, дотримуючись обрядів. Нічого подібного не знаходимо ні в Христі, ні в Його апостолів.
В християн Воскресіння є центром проповіді, тоді як Кумрани очікували воскресіння свого Учителя тільки під час загального воскресіння мертвих.
Так що Кумранський Учитель, як бачите, ніяк не може бути “прототипом” Христа, як цього хотіли б атеїсти.
Кумранські документи освітили багато моментів із життя Івана Хрестителя. Кумрани жили примітивним життям, їли акриди й дикий мед. Скромно одягалися, вели аскетичний образ життя. Коли вивчаємо документи Кумранської общини, то приходимо до висновку, що це власне і були єссеї, серед яких Іван Хреститель прожив свої молоді роки і, мабуть, тільки опісля відлучився від їхнього монастирського життя, пішовши проповідувати серед народу.
Кумранські відкриття допомогли усталити картину культурно-історичного фону, на якому народжувалося християнство.
Чому євангелисти нічого не писали про єссеїв? Це питання є загадкою ще й сьогодні. В Євангеліях згадуються інші релігійні течії, як фарисеїв, садукеїв. Найбільш правдоподібно це тому, що єссеї не виступали проти християн і скоро більшість з них прийняли Христа та ввійшли в першу Христову Церкву.
Так само і ви, любі, які ще шукаєте правди, ідеалу і цілі життя Прийдіть до Христа, в Ньому є вся повнота життя і вічне спасіння для кожного, хто приходить до Нього. Воно належить і для вас.
Коли і хто написав євангелії
Залишилося нам розглянути останнє оскарження міфологів, що мовляв, Євангелії неправдиві. Міфологи твердять, що Євангелії написані не тими особами, про яких говорять євангельські джерела, та що вони написані значно пізніше, і тому не можуть бути історичними джерелами.
Історичні дані, які ми наводили в наших попередніх лекціях, не говорили на користь міфологів, тому деякі з них поступово почали здавати свої позиції. Вже Джон Робертсон говорив, , що Ісус міг існувати як “учитель новатор”, та що, можливо, Він бажав бути Месією.
В радянській атеїстичній літературі першим пішов на поступки Ковальов. Спочатку, слідуючи загальній тенденції, відкидав нехристиянські свідчення про Христа, але з останні роки свого життя змінив свій погляд. Він визнав правдивість свідоцтв Флавія, історичність Івана Хрестителя, апостола Павла та Якова. “Багато персонажів ранньохристиянської літератури є без сумніву історичними особами”, писав він в “Щоденнику Музею Історії Релігії” 1958р. том 2 ст.22. Але в своїх писаннях Христа все ще вважав за міф. Хоч би він і визнав Христа, як історичну Особу, то знаємо, що про це в Радянському Союзі він не міг би надрукувати .
Перший із західних марксистів визнав Христа як історичну Особу Арчибальд Робертсон. Після нього виступив італійський комуніст Амброджо Доніні. Він писав, що по історичних документах “неможливо скласти повну біографію Ісуса, але можна установити її загальні риси”
Отож, як бачимо, критики вже готові визнати, що Христос не є міфом, а Особою, яка була основоположником релігії. Але вони беруть під увагу тільки не християнські історичні дані, відкидаючи Євангелію, як історичний документ і достовірне історичне джерело.
Чому ж Євангелії не можуть бути історичним матеріалом? Запитуємо ми.
Атеїсти відповідають, що немає оригіналів Євангелій, Але не збереглися оригінали не тільки Євангелій. Більшість творів стародавніх авторів не збереглися в оригіналах. Немає оригіналів з творів Сенеки, Флавія, Тацита. Але збереглися манускрипти, тобто рукописи вже переписаних Євангелій. І коли взяти рукописи Євангелій та порівняти їх до іншої стародавньої літератури, то вони займають особливе положення. Коли є 11 рукописів творів Платона, 50 Есхила, 2 Еврипіда, 100 Віргілія (це все не оригінали, але переписані твори), то новозавітне письменництво налічує 4969 рукописів.
Крім кількості рукописів Євангелії мають ще іншу перевагу. Коли ми порівнюємо час, який відокремлює написання самого раннього рукопису від часу появи оригіналу, то побачимо ще одну перевагу великої ваги. Отож, оригінал творів Віргілія відокремлюється часом 400 літ від самих ранніх його рукописів, які дійшли до нас, Горація 700 літ, Юлія Цезаря 900 літ, Платона 1300 літ, Софокла 1400 літ, Бсхіла 1500 літ, Евріпіда 1600 літ, то євангельські рукописи віддалені від часу написання оригіналу проміжком часу всього ЗО, 50, 100 літ.
Відомо, що найпізніше була написана Євангелія від Івана. Час її написання відноситься до 90-х, 100-х років нашої ери. В 1935р.в Єгипті був знайдений уривок з цієї Євангелії, який відноситься до 120-125р.н.е. Половина Євангелії згідно Івана написаної на папірусі датована 200 р.н.е.
Щодо посилок на Євангелії в стародавніх авторів, то ми знаходимо їх немало на протязі 1, 2 та 3 віків. Приведемо для прикладу деякі з них.
Святий Климент єпископ римської общини, коло 95 р.н.е., пишучи послання, наводить слова з Євангелій згідно Матвія та Марка.
Палій Ієропольський був учнем апостола Івана. Він жив на грані 1-го та 2-го сторіччя і написав коментарі до збірника висловів Спасителя “Логіям”, який вживали християни в апостольських часах. Папій, між іншим, писав: “Марко, тлумач Петра, з точністю записав все, що запам’ятав, хоч і не дотримувався порядку слів та дій Христа, тому, що сам він не чув від Господа і не подорожував з Ним. Потім, що правда, він був, як сказано, з Петром, але Петро викладав науку з ціллю задовольнити потреби слухачів, а не для того, щоб бесіди Господні передати по порядку”. Далі Папій пише: “Матвій записав бесіди Господа гебрейською мовою, а перекладав їх хто як міг”. Папій, збираючи відомості з життя Ісуса Христа, говорив з багатьма очевидцями, євангельських подій. Він був знайомий з пресвітером Іоанном та з дочками диякона Пилипа. Тому відомості Папія є першорядної ваги.
Ігнатій Антиохійський, страчений в 107 р., цитує Євангелію від Матвія.
Полікарп, єпископ Смирнський, на суді, як його судили в 156 р., сказав, що він служить Христові 86 літ. Отже, він був свідком упадку Єрусалиму. В своєму листі Полікарп цитує Євангелії від Матвія та Луки.
Філософ Іустин, який прийняв Христа в 130 р. і був страчений за віру в 163 р., згадує про Євангелії, називаючи їх “споминами апостолів”. Він цитує тексти трьох Євангелій, а також деякі невідомі твори близькі по змісту до Євангелій.
Близько 170 р. сирієць Татіан склав компіляцію з усіх чотирьох євангелистів, показуючи цим, що уважає їх канонічними. Слово “компіляція” значить писання твору на підставі чужих матеріалів без самостійного дослідження й опрацьовування джерел. Уривки з його твору, які відносяться до 200р. знайшли в 1935 р.
Сучасник Татіана Іриней Ліонський не тільки говорить про чотири Євангелії, але і точно окреслює кожного із євангелистів, які писали ці Євангелії. Він писав: “Про влаштування нашого спасіння ми довідалися не через когось другого, а через тих, через яких дійшла до нас Євангелія, яку вони тоді проповідували (усно), потім, по волі Божій, передали нам на письмі… Так, Матвій написав до євреїв їхньою рідною мовою, в той час, як Петро та Павло в Римі благовіствували та основували Церкву. Після їх відходу Марко, учень та тлумач Петра, передав нам на письмі те, що було проповідуване Петром. І Лука, супутник Павла, виклав в книзі проповідувану ним Євангелію. Потім Іван, ученик Господа, що лежав на Його грудях, також написав Євангелію в час свого перебування в Ефесі Асійськім”. Це місце “Так, Матвій…” знаходимо в грецькій мові і в посланні до Ефесян 5:8.
Таким чином ми маємо точні дані письменників другого сторіччя, які стверджують авторство всіх 4-х євангелистів.
Отже ясно, що Марко та Матвій написали Євангелію при житті апостолів Петра та Павла, тобто до 64 р. Лука написав Євангелію до написання книги Дій Святих Апостолів. Натомість Дії Св. Апостолів були вже написані до смерти апостола Павла. Цьому відповідають і надписи, які ми зустрічаємо в стародавніх рукописах, наприклад, Сінайському 350 р.
Крім того, сліди авторства, при всій об’єктивності оповідання, відбиваються в тексті. Наприклад Матвій, перераховуючи апостолів по два, помістив себе у відповідній парі на другому місці з огляду на свою скромність. Написано: “Хома і Матвій” тоді як в Євангелії згідно Марка 3:8 Матвій записаний на першому місці в тому самому викладі.
Євангелія згідно Марка зложена Петром та звернена до поган, тому то в ній зустрічаємо пояснення, які для юдеїв були зайвими. Візьмемо приклад з 7-го розділу З вірша: “Бо фарисеї й усі юдеї, додержуючи передання старших, не їдять, не вмивши старанно рук”. В цій же самій Євангелії Петро докладно розповідає про своє відречення і в той самий час промовчує про похвалу, якою вшанував його Христос за його сповідування таємниці Сина Божого. Порівняйте Мр. 8:29; і Мт. 16:16-19.
Лука, який подорожував з Павлом, також звертається до поган. З цього видно ясний зв’язок оповідання з всесвітньою історією та благовіщення не тільки для юдеїв, але для грішників взагалі, до якого б народу вони не належали.
Добросовісні наукові досліди, в яких немає домішок пропаганди, всі говорять на користь Євангелії і розсівають всі сумніви щодо авторства і часу їх написання.
Де ж наукова основа міфологів? Хіба тільки в перекрученні історичних даних!
Тишендорф писав: “В усій стародавній літературі мало є прикладів такої величної достовірності, якою в дійсності володіють наші 4 Євангелії, коли тільки щиро їх досліджувати”.
Ми маємо надзвичайно добре збережені рукописи Нового Заповіту, які відносяться до 350р. Крім того, всі нові відкриття та археологічні знахідки наших модерних часів не заперечують євангельських оповідань, але підтверджують їх вірність.
Наукові досліди Гарнака відносно евангелиста Луки цілком ясно встановляють, що, без сумніву, Лука написав третю Євангелію та книгу Дій Святих Апостолів.
З цих небагатьох наведених прикладів ясно видно, що на самому початку 2-го століття Євангелія, і то в основному наша канонічна, була вже широко відома.
Науковий дослідник Тишендорф відносно питання правдивості Євангелій писав: “Наука не має зброї проти невір’я, яке має свого кореня в сучасній легковажності, в тій втіленій емансипації умів, яка не може більше терпіти науки від Божого Духа. Зовсім інакше виглядає справа з науковими доказами проти життя Ісуса Христа, з історично критичними нападками на вірність Євангельських джерел. Тут, пише вчений, потрібно протестувати на основі точних наукових досліджень з повною рішучістю.”
Чому ж тоді атеїсти не хочуть признати Євангельських даних вірними історичними джерелами? Знаєте чому? Коли признати Євангелію, то потрібно і її прийняти, поправити своє життя, признати себе грішником і просити прощення і Божої ласки. А їх гордість не дозволяє цього. І який жаль, що із-за марної гордости люди мають жити в темряві гріху без правди і вкінці загинути. Нехай Господь допоможе нам нести світло Божої науки Євангелію в народи.
Коли і хто написав євангелії. Частина ІІ
В попередніх лекціях ми вияснили сім аргументів, які міфологи беруть в основу свого твердження, що, мовляв, Христос е міфом, а не дійсною історичною Особою і що Євангелії не е достовірними історичними джерелами, бо за словами міфологів, їх написав хтось інший, а не 4 євангелисти: Матвій, Марко, Лука та Іван.
В своїх лекціях ми затримувалися на кожному аргументі зокрема і довели, що немає ніяких наукових доказів на користь атеїстів, які з метою пропаганди перекручують історичні дані і факти аби тільки переконати, що їх ідеологія є вірною.
Власне, коли б атеїсти були стовідсотково переконані у правильності свого безбожжя, коли б вони мали в дійсності історичні та наукові аргументи на свою користь, вони не переслідували б християн, не забороняли біблійних шкіл та друку християнської літератури. Але атеїсти добре знають, вже навіть з досвіду, що на диспутах вони завжди виходять переможеними, тому легше для них заборонити віруючим говорити відкрито і оголосити їх сектантами, темними, неосвіченими людьми.
Але правда залишається правдою. Живе Боже Слово є діючим, Воно діє на серця грішників, закликає їх до покаяння. Тому то немає сили на світі, яка б стала проти Бога, яка б положила кінець проповіді Євангелії. Ми вдячні Господу, що Він і нас зробив учасниками цього великого завдання проповідувати Євангелію, Добру Новину спасіння і для нашого народу його рідною українською мовою.
Закінчуючи; цією лекцією тему про міфологів, вважаємо за доцільне нагадати, як сучасна наука, не псевдонаука, яка служить пропаганді, але правдива об’єктивна наука дивиться на виникнення Євангелій.
Від самого початку серед первісних християн вживалися усні оповідання про Ісуса Христа. Особливо були поширені Христові промови, яким надавали ритмічну форму. Ці оповідання багато християн вивчали на пам’ять. Така сама ритмічна форма вживалась в багатьох оповіданнях про життя і смерть Учителя. Такі оповідання виголошували на зібраннях та мабуть і співали на молитовних зібраннях перших християн. І тільки в другий половині 1-го століття усна Євангелія стала записуватися. При чому, ті записи, які розходилися з точною усною традицією, відкидались і оголошувались апокрифами, тобто неточними, які не мали правдивого підтвердження про своє походження.
Серед юдеїв було дуже поширене вивчення напам’ять великих текстів Святого Письма. Існувала навіть окрема група людей, так званих “масоретів” зберігачів тексту. Ці люди знали на пам’ять Старий Заповіт та коректували тих, хто його переписував. Ця методика зробила велику послугу при зіставленні Євангелій. Про те, що спочатку був усний текст Євангелії свідчив Євсевій. Пишучи про часи царювання Траяна (98-117 рр.), він згадує: “Багато з учнів в той час сповнилися щирим бажанням до божественного глаголу, слідуючи науці Спасителя, розпочали роздавати своє майно бідним і, пішовши із своєї країни, привели до доброго завершення справу євангелистів, стараючись проповідувати науку віри тим, кому вона ще була незнаною, при чому передавали їм і писаний текст божественних Євангелій”. Мабуть якраз в цей час потрапила Євангелія від Івана до Єгипту, яку знайшли археологи в поселенні військового гарнізону.
Отже, за часів Траяна усна Євангелія була вже доповнена писаною. Хто ж і коли написав Євангелії?
В стародавні часи був звичай приписувати авторство книги великим авторитетам, з метою надати тексту більшої поваги і довір’я.
Так історія знає появу текстів, які приписувалися Єноху, Мойсею, Соломонові й ін. Критики Євангелії були вхопилися за цей факт, бажаючи підірвати правдивість Євангелії. Але у них вийшло, між» іншим, так само як і в інших випадках, не продумали вони добре до кінця. Коли вже приписували авторство Маркові, Матвієві, Луці, то чому ж не приписувались Євангелії апостолам, які завжди були ближче до Христа, як Петро, Яків, Андрій? Чому тоді в заголовках Євангелій стоять ім’я таких, здається, малозначних осіб, як Марко або Лука? Та й Матвій серед апостолів не відігравав великої ролі.
А ось друге питання: Чому Євангелія не називається просто “Євангелія Матвія”, “Євангелія Луки”, Марка, Івана, але написано: Євангелія “від” Матвія, Луки, або ближче до грецького оригіналу: Євангелія “згідно” Матвія, Луки, Івана? Чи це не є свідоцтвом яке свідчить на користь критиків Євангелії, що їх автори є незнані? В грецький літературі вживалося слово “згідно”, яке свідчило, кому цей твір належить. З другого боку ужиток слова “від” “згідно” має окреслене духовне значення. Євангелія це наука Христа, а не Матвія чи Луки. Євангелисти тільки передали цю науку. Тому сказати, наприклад, “Євангелія Матвія”, було б зовсім невірно. Правильно буде так: Благовістя Ісуса Христа згідно Луки, згідно Марка і т.д.
Інші критики говорять, що Євангелії є творами високого літературного мистецтва і як такі не могли бути написані “неграмотними рибалками”. По-перше, Євангелії, як і інші книги Біблії, написані під натхненням Святого Духа, про що і згадує апостол Павло. Але Бог не позбавляє євангелистів їх індивідуальних особливостей при описі подій. Крім того, в літературі є не мало прикладів того, копи чудові твори були написані людьми, які не мали нагоди отримати вищої освіти. Наприклад, Яків Беме, великий філософ 17-го віку був шевцем.
Подруге, євангелисти зовсім не були “малограмотними рибалками”. Матвій був митником збирав податки (тепер його назвали б інспектором), Марко походив з сім’ї священика, Лука був лікарем, Іван був дуже близьким до сфер вищого єрусалимського суспільства.
На протязі 19-го століття критики старались підірвати авторитет і значення Євангелії і характеризували її як продукт колективної праці. Що, мовляв, при написанні Євангелії зібралась ціла комісія і, обговорюючи, писала. Але аналізи таких критиків привели в безвихідний, як кажуть, сліпий кут. Навпаки, найбільш об’єктивна критика признала чудову своєрідність і єдність стилю в Євангеліях. Те, що євангелисти в своїй праці використовували різні першоджерела, не заперечують навіть вони самі, але це ніскільки не може підірвати правдивості ними описаного.
Розгляньмо тепер хоч коротенько кожну Євангелію. Отож, Євангелія згідно Матвія за словами та вказівками Папія була написана гебрейською мовою для юдеїв, а потім перекладена на грецьку мову, при чому декілька разів. Вона характерна частими посилками на Старий Заповіт та старанням пов’язати християнство з месіоністьськими сподіваннями юдеїв. Про час написання Євангелії згідно Матвія свідчить цікавий факт, що слово “книжник” вживається в додатньому значенні, а це вказує, що вона була написана ще до поділу на християн та юдеїв. В основі цієї Євангелії лежать вислови Ісуса Христа, які деякі автори розділяють на 7 груп:
- Новий Заповіт,
- Наставлення для апостолів,
- Противники,
- Боже Царство,
- Відношення поміж вірними
- Виявлення,
- Прихід Божого Царства.
Ця Євангелія була написана в 50-х роках нашої ери, приблизно в той самий час, коли апостол Павло писав свої послання.
Другу Євангелію написав Марко, близько 62р. в Римі. При написанні Марко користався оповіданнями свого учителя апостола Петра. Мова оригіналу цієї Євангелії багата гебрейськими та латинськими словами. Це говорить про те, що писав її юдей для римських читачів. Пишучи про селянина, який ішов із поля, і якого римські солдати примусили нести Ісусового хреста на Голгофу, Марко без жадного пояснення додає, що він, тобто Симон Кірінеянин, був “батьком Олександра та Руфа”, мабуть тому, що ці особи були добре знані читачам. Ми не знаємо, хто були ці особи. Але в 58 році, коли апостол Павло писав послання до Риму, він передавав привіт якомусь Руфові, якого історики вважають тою самою особою, про яку згадує евангелист Марко. Матвій більшу увагу приділяє висловам Ісуса Христа, а Марко більше затримується на чудах і діях Ісуса Христа.
Євангелист Лука сподвижник апостола Павла написав Євангелію з ціллю, яку пояснює, розпочинаючи книгу Дії Святих Апостолів. Він пише: “Першу книгу, тобто Євангелію, я був написав, о Теофіле, про все те, що Ісус від початку чинив та навчав”. Він зазначає, що вже “багато хто” іншій писав про Христа. Писав Лука біля 70р. В свій текст він включив багато цитат від Марка, Матвія і якогось іншого джерела, котре не дійшло до нас. Цікаво, що схожість Матвія з Лукою спостерігається там, де відрізняється від Марка.
Четверта Євангелія написана в Єфесі в кінці 1-го століття. Є підстави думати, що писав її ученик апостола Івана, а Іван диктував, бо на стародавніх зображеннях бачимо перших 3-х євангелистів, які пишуть, а Іван стоїть і диктує.
Євангелія згідно Івана більше уваги приділяє Ісусовому служінню в Юдеї, Icyсові як Синові Божому, втіленому Слову. Критик Баур твердив, що ця Євангелія написана на самому кінці 2-го століття, а це значило б, що не писав її Іван. Але археологічна нахідка тексту цієї Євангелії в Єгипті підтвердила, що Євангелія була написана якраз вкінці 1го століття.
Цікавий і той факт, що в Євангелії від Івана є багато записаних вірних історично-географічних деталей. Цими деталями користалися археологи при розкопках в Єрусалимі. Розкопи ще раз підтвердили вірність описаного в Євангелії.
Критики сумніваються, як Іван міг, будучи в старшому віці (він прожив біля 100 літ) пам’ятати так добре всі події, які сталися в його молодих літах, пишучи про них так докладно в Євангелії. Але ж Софокл написав свій знаменитий твір “Едіпа в Колоні” у віці 89 років. Тіціан працював над картиною “Зняття з хреста” 97літнім старцем, а Гете написав найкращі сцени другої частини Фауста маючи 83 роки. То чому Іван не міг написати, коли крім того, він був ведений та натхнений силою Святого Духа.
Любі друзі, ще й тепер є такі, що осуджують та критикують Євангелію, але прийде час і вона їх судитиме. Ісус сказав: “Хто відкидає Мене й не приймає Моїх слів має собі суддю. Слово, яке Я говорив, воно буде судити в останній день” (Ів.12:48).
Це Слово є Євангеліє. Коли Євангеліє достовірне, то подумайте, яка велика наша відповідальність і наскільки ми повинні її досліджувати, вивчати й любити. Вона ж є відкриттям вічного життя. Нам потрібно прийняти і поширювати Євангелію серед темряві цього світу. І найголовніше, щоб ми були живою Євангелією, щоб в нашому характері і образі був відображений образ Ісуса Христа.