У Лівані збільшується відсоток християнського населення країни
25 лютого 2013
Вибуху бомби уподібнили багато спостерігачів нові дані ліванських соціологів: вчені стверджують, що всупереч усталеним стереотипам християнське населення їх країни не тільки не скорочується, але, навпаки, зростатиме.
За даними Ліванського інформаційного центру (ОСІБ), у росту відсотка християн в населенні країни – дві причини: все більше мусульман емігрують з Лівану, і все менше дітей народжується в мусульманських сім’ях.
Ліван – єдина держава на Близькому Сході, в політичному житті якого християни відіграють ключову роль. Як пише сайт MercatorNet, точної статистики конфесійної приналежності ліванців сьогодні не існує: останній перепис проводилася тут в 1932 році, коли Ліван був під владою Франції. (До речі, Ліван – єдина держава-член ООН, яка не проводила перепис після II світової війни).
Тоді християни становили більшість населення – 54%, причому 29% становили мароніти – члени католицької Церкви східного обряду. Що стосується мусульман, то в 1932 суніти становили 22% населення, а шиїти – 20%.
Саме це вплинуло на формування політичної системи Лівану після проголошення незалежності в 1943 році. Християни отримали «половину влади»: по ліванській конституції президентом країни має бути неодмінно мароніт, прем’єр-міністром – суніт, а головою парламенту – шиїт. Спочатку було визначено, що місця в парламенті розподіляються між християнами і мусульманами у співвідношенні 6:5, проте в 1990 році це співвідношення було переглянуто і становить сьогодні 1:1.
Подальший період – особливо роки громадянської війни 1975-1990 років – різко скоротили частку християн у населенні Лівану. За період війни країну покинуло від 600 до 900 тисяч ліванців. Причому в 1975-84 рр.. 80% емігрантів були християнами. Паралельно з цим знижувалася народжуваність в християнських сім’ях.
Але потім – з причини активізації християнських бойових загонів і розколу всередині мусульман – ситуація різко змінилася. У період з 1985 по 1990 мусульмани становили переважну більшість емігрантів – 83%. А за період з 1992 року з 700 000 чоловік, що покинули Ліван, мусульманами були 60%.
Протягом останніх десяти років шиїти намагалися добитися реформи політичної системи: змінити 1:1 між християнами і мусульманами на 1:1:1 між християнами, сунітами і шиїтами. До цього є формальні передумови. За оцінками демографів сьогодні з 4 млн. ліванців християнами є 34% населення. Крім переважаючих маронітів 8% населення становлять православні, 5% – мелькіти (греко-католики). Всього конституція Лівану офіційно визнає 18 конфесій. Однак поки що політична система країни залишається такою ж, як в 1943 році.
За даними ОСІБ, якщо сьогодні християн у Лівані – 34%, то вже у 2030 році ця цифра може скласти 37%, а до 2045 – 45%.
Важливо відзначити, що ліванці, які живуть за межами своєї країни, не позбавлені права голосувати – а це означає, що у 2045 році число виборців-християн складе 41%.
Всупереч усталеним на Заході стереотипам, відповідно до яких мусульмани – і зокрема араби – народжують багато дітей, ліванські демографи стверджують, що це далеко не так. За словами Юсефа Курбажа, відомого ліванського вченого, «з трьох монотеїстичних релігій, кожна з яких підтримує дітонародження, іслам стоїть на останньому місці».
У 1971 році на кожну жінку-мусульманку в Лівані в середньому припадало 5,44 дітей, а на християнку -3,66. Але вже в 2004 році, за даними ОСІБ, перша цифра скоротилася до 1,82, а друга – до 1,53.
Дослідники з ЛІК впевнені, що 40-річна тенденція скорочення християнського населення Лівану закінчилася. І якщо не спалахне нова війна, Ліван збереже своє становище єдиної в арабському світі країни, де християни і мусульмани порівну представлені в органах державної влади.
blagovest-info.ru