Екскурсія ” Костел Воскресенців і навколо “


У неділю, 1 грудня 2019 року, в Храмі Христа Спасителя відбулася екскурсія історика архітектури Тетяни Казанцевої та дослідника геральдики та символіки в архітектурі Львова Тараса Завадівського «Костел Воскресенців і навколо». Подію відвідало близько 50 людей.

Учасники екскурсії дізналися, що будинок храму був збудований за проєктом архітектора Альбіна Загурського спеціально для ордену Воскресенців. Будівництво закінчено в листопаді 1889 р. Слухачі також почули про вклад о. Валеріана Калинки, куратора інтернату для виховання і навчання української молоді, відомого польського історика і водночас настоятеля монастиря (збору) Змартвихвстанців. У 1900 р. інтер’єр костелу отримав настінне малювання в романському стилі. Тоді на стінах правої каплички були виконані три образи: «Благовіщення», «Різдво Ісуса Христа» і «Стрітення». У 1931 р. архітектор Вавринець Дайчак виготовив проєкт реставрації храму. Особливістю оновлення інтер’єру костелу Воскресенців стали новітні параболічні арки, яких у Львові не часто можна зустріти. Для розпису храму був запрошений Ян Казимир Смучак, учень Яна Генрика Розена. Він наповнив простір храму Ар Дековими розписами, поєднавши їх з академічним живописом, в якому були виконані вище згадані картини. Казимир Смучак наповнив простір храму численними глибокими символами, які доносять нам сакральний сенс самого християнства: серце Ісуса, келих святих дарів, голуб Святого Духа, святий Іоанн в образі орла, пелікан як символ жертовності та ін. Цікавим є факт, що символи є ранньохристиянськими або апокаліптичними і їх немає більше в жодному храмі.

Екскурсія була дуже цікавою та пізнавальною.Храм Христа Спасителя завжди відкритий для тих, хто щиро шукає Бога, а також для усіх поціновувачів історії та сакрального мистецтва.