Пастирський подвиг Олександра Меня

22 січня виповнилося б 79 років російському священику, богослову, проповіднику, письменнику, Олександру Меню.

Я думаю, що тільки зараз настає період, коли можна серйозно задуматися про ту роль і про ту спадщину, що залишив нам отець Олександр Мень. Так склалося, що з початку відродження Російської Церкви (в 90-х роках) погляди, праці, починання цього священика були різко відкинуті православною спільнотою. Отець Олександр став персоною нон грата. Як це не парадоксально, сучасні православні християни в більшості своїй незнайомі ні з його біографією, ні з його спадщиною. Чому це так – окрема і велика тема, в цій замітці я постараюся розповісти про отця Олександра і його значення для Російської Церкви.

Відразу обмовлюся, що знайомий зі спадщиною і життям отця Олександра Меня лише по декількох книг. Про значення цього священика і пастиря я суджу по тому, що бачу в Російській Церкві зараз і що знаю про місіонерську, молодіжну та соціальну праці

Про цю епоху

Епоха Сталіна і Хрущова, – а саме в ці роки відбулося дорослішання і становлення отця Олександра, – роки «тріумфуючого» атеїзму, роки ейфорії, пов’язаної з успіхами науково-технічного прогресу. Радянське суспільство щиро бачило в релігії всього лише непорозуміння.

Радянською владою було зроблено все, щоб спадкоємства віри не відбулося. Репресії і пропаганда зробили свою справу. Звичайно, і в сталінські й у хрущовські часи залишалися священики, прекрасні духовні керівники, але їх було мало, вони жили для неминуче замкнутого нечисленного кола християн. Не могло бути не тільки мови, а й думки про місіонерство, про проповідь, про соціальне служіння християнських громад.

Християнство – це релігія, яка найменше може бути зведена до «богослужінню» в богослужбовому плані і до гетто в соціальному – але саме до цього всіма силами намагалися звести його радянські влади. За словами відомого філолога і філософа С. С. Аверінцева, в сталінські і навіть хрущовські роки мав місце єдиний у своєму роді психологічний тиск: радянське суспільство нав’язувало віруючому роль злочинця і до того ж дурня, який через свою шкідливу і зловмисну дикість все ще не дізнався того, що зобов’язаний знати кожен грамотний чоловік. Проти віруючого було все радянське суспільство як таке і, звичайно, КДБ. Атеїзм користувався статусом самоочевидної аксіоми.

Саме в такий час молодий, розумний, активний, живий, освічений Олександр Мень не тільки стає священиком, а й починає і розвиває справу місії, апологетики (захисту віри), пізніше соціального служіння. Для того періоду життя Церкви це було найбільш неможливе з усіх неможливих служінь.

Серед ворожого мовчання (не тільки з боку суспільства, а й, як це не сумно, з боку братів по вірі) в особі о. Олександра зазвучало ще одне живе слово віри, слово, звернене прямо до сучасника, слово, що відповідає на його питання і здивування, слово виховує і навчаюче . Важко зрозуміти сьогодні, як це було важливо в ті роки.

«Син людський»

Олександр Мень народився 1935 році в Москві, тоді ж його мати хрестилася, охрестивши і сина. Сім’я Меня мала тісне спілкування з духовенством і віруючими людьми. Одна з форм такого спілкування – підпільні гуртки на квартирах священиків і християн. На таких закритих зборах влаштовувалися не тільки лекції з релігійних питань, з філософії, з культури, але були й уроки для дітей за законом Божим і спільні читання та обговорення Священного Писання.

У 1953 році Олександр закінчив школу, де, до речі, він навчався з майбутнім поетом Андрієм Вознесенським та Андрієм Тарковським, згодом відомим режисером. Безумовно, Олександр був людиною дуже обдарованою і талановитою. З дитинства він любив літературу, поезію, музику, живопис, був пристрасно захоплений вивченням природи, астрономією, біологією, писав вірші і художні есе. Вже підлітком він серйозно підійшов до християнської віри, мав духовного наставника, спілкувався з християнами, вивчав віровчення. Те, що зараз звучить банально, для 40-х 50-х років було зовсім незвично.

У 1958 році Олександр буквально напередодні захисту диплома був відрахований з інституту за християнську віру. У той же рік збулася давня його мрія, він був висвячений в диякона і почав служіння в храмах Московської області. У 1960 році висвячений на священика.
Отець Олександр сам вивчив віровчення не тільки в рамках програми духовної семінарії та академії, але й дуже глибоко знав все те, що оточувало віру, те, що могло висловити її по відношенню до сучасності, що допомагало звернутися з словом віри до сучасника . Він вивчив не тільки спадщину, видану до революції – святих отців церкви, богословів, істориків, філософів. Він був добре знайомий і з творчістю західних християн, з творіннями і дослідженнями найбільш відомих його сучасників. Отець Олександр досяг фактично неможливого для Радянського Союзу. Його знання були воістину енциклопедичними.

У 1959 році Олександр Мень написав перший варіант книги, яка згодом прославила його на весь світ – «Син Людський». Книгу видали в Брюсселі в 1969 році. Перу отця Олександра належить шеститомник «У пошуках шляху, істини і життя» (виданий також в Брюсселі), в якому автор розглядає історію нехристиянських релігій як шлях до християнства в боротьбі магії і єдинобожжя. Мень – автор книг «Таїнство, слово, образ» (Брюссель), «Звідки з’явилося все це?» (Неаполь), «Як читати Біблію?» (Брюссель), бібліологічного словника (бл. 10 тис термінів) і численних статей головним чином проповідницького  і апологетичного змісту.

Бурхлива публіцистична та місіонерська діяльність священика в Радянській атеїстичній державі не могла залишитися непоміченою. У тій чи іншій формі отець Олександр постійно піддавався якщо не переслідуванням, то різного роду наріканням і докорам. Кілька разів він дивом уникнув арешту.

Наприкінці 80-х під час перебудови після десятиліть торжества атеїстичної ідеології суспільство потягнулося до Церкви. Настав час свідчити про християнську віру в повний голос. В останні роки в отця Олександра не було ні секунди відпочинку. Кількість парафіян його храму в Підмосков’ї стала неймовірно великою для радянського часу і перевищувало кілька сотень, більшість з них приїжджало з Москви. Багато приїжджали з інших міст, щоб послухати його приголомшливі проповіді.

Його широка місіонерська проповідь почалася в 1988 року, коли він вперше виступив з публічною лекцією в Московському інституті сталі і сплавів. Пізніше були лекції у навчальних та науково-дослідних інститутах Москви, в різних будинках культури та бібліотеках. З середини 1980-х років отець Олександр Мень – найпопулярніший християнський проповідник (у тому числі в засобах масової інформації) в СРСР.

Протоієрей Олександр Мень був запрошений брати участь у підготовці коментарів до науково-популярного видання Біблії з великими коментарями, так званої «Брюссельської Біблії». У цьому виданні йому належать коментарі до П’ятикнижжя і Пророків. Після завершення цієї роботи ним були написані Коментарі до Нового Заповіту, які також видані російською мовою в Брюсселі.

Отець Олександр був одним з ініціаторів відродження Російського біблійного товариства в 1990 році і журналу «Світ Біблії». Він активно підтримував християнську благодійну та соціальну діяльність, стоячи біля витоків створення Групи милосердя при Російській дитячій клінічній лікарні та інших медичних установах.

Про значення священика Олександра Меня для Російської Церкви

Я думаю, що визначальним для усвідомлення, розуміння ролі і значення протоієрея Олександра Меня є той сумний факт, що він так і не переступив поріг радянського періоду Російської православної церкви. Я абсолютно переконаний, що сучасній людині, тим більше молодій людині важко зрозуміти і оцінити значення самої особистості отця Олександра та його праць поза контекстом того, що він жив ​​у Радянському союзі. Сергій Сергійович Аверинцев писав, що тверезо і точно оцінити масштаб і характер життєвої справи отця Олександра можна, тільки пам’ятаючи, в яку годину вийшов на працю цей сіяч: «рано до зірки». Образ сіяча допомагає багато чого оцінити по відношенню до нас, оскільки відсилає нас не до минулого, а до теперішнього і майбутнього, закликає судити з того, що з посіяного проросло і принесло плід.

Що ж важливо для сучасного етапу життя Російської православної церкви? Насамперед – це особистий приклад самовідданого служіння Церкви. Отець Олександр прекрасно володів мовою світської культури, він міг найкращим чином говорити з людьми науки, мистецтва і літератури на теми, близькі для них. І понині разюча і повчальна не тільки його обдарованість і різнобічна освіченість, скільки те, як ця освіченість без найменшого залишку віддавалася на служіння Богу і людям.

Цікаво, як сам Олександр Мень визначав сенс свого пастирського служіння. Він говорив, що прагне створювати «середовище», в якій віруючі відчували б себе вільно, створювати передумови для способу життя, думки і засад християн XX століття. Думаю, що до цих пір цілком актуально і затребуване таке розуміння православної місії в сучасному світі.

Дуже важливо для нашого часу, що протоієрей Олександр Мень все своє життя відстоював очевидне для християн, але те розуміння, що пішло з життя церкви в СРСР, що найважливішими завданнями священиків повинні бути проповідь і місіонерство, а найбільша небезпека для християн – замикатися в церковному «гетто». Перше десятиліття після падіння радянського режиму росіяни, образно кажучи, «валили в храми». Склалося оманливе враження, що місіонерство і відкритість до діалогу з суспільством не мають сенсу: головне – приймати тих, хто прийшов. Однак у наші дні як ніколи православ’ю потрібні приклади активного пастирського служіння, творчої та діяльної взаємодії з суспільством, приклади проповіді, зверненої до реальних людей тут і зараз, вираженої на сучасній мові.

Я думаю, що саме отець Олександр заклав основи того підходу до християнського свідчення, який через роки після його смерті отримав розвиток в осмисленні курсу «Основи православної культури». Він свідчив, що вся світова культура створена віруючими людьми, саме релігії забезпечували моральний прогрес народів. Мень прагнув показати, що ті кращі цінності, що є в світській культурі, не чужі християнству і розділяються ним. Гідність особистості, творчість, свобода, відвага – все це є і в християнстві і по великому рахунку тільки там і може бути логічно обгрунтоване. Отець Олександр категорично не приймав метод авторитаризму і патерналізму. Він був переконаний, що все має будуватися на волі. Це важкий дар і, звичайно, ризик.
Вже говорилося, що особливо сильно хвилювала священика Олександра Меня тема Святого Письма. Саме він поклав початок популяризації Біблії і виданню наукових і науково-популярних книг про неї. Проте в ті роки, та й у 90-ті теж, хвиля традиціоналізму (в поганому сенсі цього слова) не дала прорости інтересу православних християн до Слова Божого. Думаю, що в наші дні вивчення Біблії, прийняття її як Книги Життя – це одна з найбільш перспективних тем розвитку православної місії і релігійної освіти. Праці священика Олександра Меня і його послідовників, діяльність Російського біблійного суспільства важко переоцінити в цій галузі.

Мало хто оцінює той факт, що погано або добре, але сьогодні здебільшого саме учні отця Олександра йдуть в авангарді соціального, місіонерського служіння, катехизації. Якщо уважно поставитися до цієї теми, то роль о. Олександра в церковному житті наших днів стає очевидною.

Окрема тема, дуже актуальна нині – організація соціального служіння християнських громад. Протоієрей Олександр Мень заслуговує поваги хоча б за те, що в той час як майже вся Російська Церква йшла на склад будматеріалів і шукала грошей на «куполи і дзвони», він разом зі своїми помічниками прийшов до Російської дитячої клінічної лікарні – туди, де біль, горе і смерть. Він створив громаду, сенсом існування якої стало служіння хворим дітям та допомога самій лікарні, де наприкінці 80-х – початку 90-х не було не те що дорогих препаратів, – елементарних шприців і фізрозчину.

Наскільки я розумію, для священика Олександра Меня тема служіння і тема громади були єдині. Для нього громада – це єдність, в яку входять як пастирі, так і миряни: як службовці, так і ті, кому служать. У громаді кожна людина важлива, бо кожен володіє і служить своїм даром, до якого покликаний Богом. Я думаю, важливою спадщиною отця Олександра є таке розуміння християнської громади, де пастир і громада разом служать Богу і людям, разом багато чому вчаться, духовно ростуть.

Як не сумно це говорити, але до цих пір для багатьох православних християн в Церкви отець Олександр – просто «обновленец» , «єретик» , «західник». Усвідомлюючи це, на закінчення хотілося б згадати важливі слова, які я почув від Олексія Венедиктова по «Ехо Москви». Він цитував президента США Обаму, який опонував Бушу з приводу війни в Іраку. Мільйони людей виступали проти війни, і це, на думку Обами, були патріоти Америки. І мільйони людей вважали, що ця війна справедлива – і це теж були патріоти Америки. І ті й інші – патріоти батьківщини. Я думаю, що різного роду критики і захисники отця Олександра Меня повинні про це пам’ятати, що як би там не було, отець Олександр жив і помер вірним чадом Російської православної церкви, і одне це заслуговує всілякої поваги від християн.

Юрий Белановский, Аргументы и Факты